Victor Hugo: BEDÁRI (obsah literárneho diela)

Pridané: 04.03.2010 | Pridal: rookie

Bedári sú neskoro romantický román, ktorý realisticky vykresľuje Francúzsko tých čias a je zároveň kritikou sociálnych pomerov. Skladá sa z piatich častí.

 

Hlavným hrdinom je Jean Valjean, ktorý bol poslaný na galeje, pretože ukradol chlieb.


Viackrát sa pokúsil o útek a na slobodu sa dostal útekom z väzenia až po devätnástich rokoch.


Po návrate mal veľmi malú šancu na zaradenie sa do spoločnosti a normálny život, ale ujal sa ho starý kňaz - biskup Myriel. Valjean ho napriek tomu okradne.


Cestná žandárska kontrola u Jeana Valjeana nájde odcudzené strieborné príbory. Unikne však väzeniu, pretože dobrácky duchovný sa za neho zaručí a prehlási, že mu príbory daroval a pridá mu ešte aj svietniky.


Tento ušľachtilý čin spôsobí u Jeana Valjeana pozitívny šok, ktorý ho okamžite mení na poctivého a slušného človeka.


Usadí sa pod prijatým menom Madeleine, poctivo pracuje, zbohatne, dokonca sa stane starostom a stará sa o prospech ľudí v kraji.


Je obľúbený a neverí mu len podozrievavý policajt Javert. Keď je zatknutý muž, ktorého pokladajú za utečeného Valjeana, pravý Valjean sa prizná a odhalí pred súdom svoju pravú identitu.


Ešte pred týmito udalosťami sa postaral o mladú Fantinu, ktorá kvôli hladu mravne klesla. Pred jej smrťou Valjean sľubil, že sa postará o jej dcéru Cosettu.


Valjean sa pokúsi utiecť, ale Javert ho chytí a posiela späť na galeje. Valjeanovi sa opäť podarí utiecť a zachráni Cosettu.


Keďže ho Javert neustále prenasleduje, musí sa Jean Valjean skrývať. Do Cosetty sa v Paríži zaľúbil mladý republikán Marius.


Keď roku 1832 vypuknú nepokoje, tak sa na barikáde spolu ocitnú Marius, Jean Valjean a uličník Gavroche.


Počas nepokojov ušetrí Valjean Javerta a zachráni Maria. Javert neskôr Valjeana dolapí, ale keďže mu vďačí za život, nie je schopný ho zatknúť. Svoju dilemu vyrieši samovraždou v Seine.


Zotavený Marius si vezme Cosettu. Keď sa Marius dozvie o minulosti nevlastného otca svojej manželky, tak sa s ním už nechce stýkať.

Uvedomí si však, že mu vďačí za záchranu a prichádza za Valjeanom spolu s Cosettou, keď Jean Valjean umiera.


Dojímavú scénu lúčenia osvetľujú svietniky od biskupa Myriela.


Román je realistický pri opise dobových udalostí a vykreslení neľahkej situácie ponížených a chudobných. V romantizme zostáva sčasti formou i rekvizitami - tajomnými postavami, útekmi, zámenou osôb a skrývaním sa.


Bedári sú najobľúbenejším Hugovým románom a dočkali sa veľkého množstva filmových adaptácií.

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre