Moliére: LAKOMEC (obsah literárneho diela)

Pridané: 04.03.2010 | Pridal: rookie

Autor: francúzsky dramatik Moliére, vl. menom Jean Baptiste Poquelin (1622 - 1673)

 

Útvar: neveršovaná komédia v 5. dejstvách.

 

Zaradenie diela: patrí medzi nižšie klasicistické žánre. Vysmieva sa lakomstvu, ktoré deformuje charakter človeka.

 

Postvy: Harpagon - skupáň, z ktorého vzťah k peniazom robí otroka a zároveň karikatúru.
Valér - šľachtic z Neapola, falošný sluha, ktorý chce prejsť lakomcovi cez rozum.
Kleant - Harpagonov syn, šľachetný mladík, nechce sa podriadiť nezmyselným otcovým zvykom.
Eliza - Harpagonova dcéra, skromná, krásna, miluje Valéra.
Mariana - chudobné mladé dievča, s ktorým sa chce Harpagon oženiť, ale žiada si jej veno.
Frozína - prefíkaná dohadzovačka, majsterka v lichôtkach, chce od skupáňna vylákať peniaze.
Šidlo - prešibaný Kleantov sluha.
Anzelm - bohatý Neapolčan

 

Forma: autor využíva situačnú a slovnú komiku, komiku oblečenia aj gesta.

 

1. dejstvo - Oboznamujeme sa s rodinným zázemín skupáňa Harpagona. V rodine ako jeho sluha pracuje Valér, aby mohol byť v blízkosti milovanej Elizy. Kvôli nej lichotí Harpagonovi a aby si ho získal bezmedzne mu na všetko prikyvuje. Kleant sa sestre Elize zdôverí, že miluje chudobné dievč2. a Marianu, na ktorej obdivuje dobrotu a lásku, s ktorou sa stará o svoju matku. Harpagon okrem peňazí nevidí nič3. . Všetko svoje konanie podriaďuje láske k nim. Jeho peniaze v truhlici sa mu nikde na svete nezdajú byť dostatoč4. ne bezpeč5. ne uožené a neustále im vyhľadáva nové úkryty. Problémy jeho detí ho nezaujímajú, hlavne že nepýtajú od neho peniaze. Najradšej by sa detí zbavil výhodným vydajom a ženbou. Našiel im aj partnerov - Kleantovi bohatú vdovu a Elize postaršieho bohatého pána Anzelma. Že jeho deti majú iné lásky a plány ho vôbec nezaujíma.

 

6. dejstvo - Kleant si chce požič7. ať peniaze cez sprostredkovateľa za veľmi vysoký úrok. Ukáže sa, že úžerníkom je jeho vlastný otec, ktorého úžera je bezhranič8. ná.

 

9. dejstvo - V Harpagonovom dome sa robia prípravy na "hostinu", lebo má prísť na več10. eru jeho vyvolená Mariana. Syn Valér sa tvári, že je na otcovej strane a keď kuchár od Harpagona pýta na hostinu peniaze odbíja ho tým, že súci kuchár prichystá hostinu aj za málo peňnazí. Mariana po príchode do domu svojho ženícha spoznáva v jeho synovi milovaného Kleanta.

 

11. dejstvo - Medzi otcom a synom dôjde k ostrej výmene názorov. Harpagon obviní Kleanta, že mu chce prebrať nevestu. Túto zamotanú situáciu vyrieši sluha Šidlo, ktorý po dlhom hľadaní objaví v záhrade domu zakopanú truhlicu s Harpagonovými peniazmi a dáva ju Kleantovi.

 

12. dejstvo - Harpogon stratou peňazí stráca zmysel života, peniaze nazýva svojimi priateľmi. Krádež vyšetruje privolaný komisár. Do domu prichádza pán Anzelm. Vysvitne, že je Valérov aj Marianim otec, ktorý si myslí, že jeho manželka a dve deti zahynuli pri stroskotaní lode. Všetko sa neoč13. akávane vyrieši. Valér sa prizná, že miluje Elizu, Kleant Marianu a Harpagon svoju "milovanú truhlič14. ku" s peniazmi, ktorá sa tiež nájde. Pán Anzelm sľubuje, že obidvom deťom vystrojí svadby na svoje trovy.

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre