Dominik Tatarka: FARSKÁ REPUBLIKA (obsah literárneho diela)

Pridané: 06.03.2010 | Pridal: rookie

Román Farská republika má sčasti autobiografické črty. Je to realistická kritika pomerov klérofašistického medzivojnového slovenského štátu. Tatarka ho začal písať ihneď po vojne, dielo bolo vydané roku 1948.

 

Dej sa odohráva v rokoch 1939 až 1941 v Žiline. Hlavnou postavou je Tomáš Menkina. Tomáš predstavuje typ ľudí, ktorí síce s mnohým vnútorne nesúhlasia, ale sú pasívni a ich odpor nie je veľký a prejaví sa až v nevyhnutnej hraničnej situácii.


Tomáš pochádzal z dediny blízko Žiliny, otec mu zomrel, keď bol ešte malý. Tomášovi financoval štúdia strýko, ktorý pracoval v Amerike.


John Menkina bol šikovný robotník, vymýšľal nové veci, pracoval aj na jatkách a dosť dobre zarábal.


John Menkina bol v Amerike úspešný, ale stále túžil vrátiť sa na Slovensko.


Tomáš Menkina po štúdiách a absolvovaní vojenskej služby začal učiť rovnako ako sám autor knihy v Žiline na gymnáziu. Jeho matka žila sama.


Keď vypukla vojna John Menkina sa rozhodol vrátiť na Slovensko, ale jeho dom, ktorý si dal postaviť v Žiline obýval gardista.


Mesto ovládali plne gardisti, arizovali majetky Židov, ľudí, ktorí s nimi nesúhlasili zastrašovali.


Aj na gymnáziu mali byť študenti vedení v kresťanskom a národnom duchu. Tomáš nezvládol pretvárku a radšej odišiel zo školy robiť ako robotník na stavbe domu.


Keď raz cestoval vlakom s priateľkou, kolegyňou Darinou, k jej rodičom na návštevu, našli u neho žandári kufre s protištátnymi letákmi.


Kufre mu dal do opatery komunista Lyčko, ktorý videl žandárov a poprosil Tomáša, aby kufre niesol on. Lyčkovi sa podarilo utiecť.


Tomáša zatkli, bol vyše roka vo väzení. Vyšetrovatelia si mysleli, že je komunista a člen tajnej organizácie. Tomáš síce Lyčka veľmi nepoznal, ale aj tak ho neprezradil.


Keď ho prepustili, nikde ho nechceli zamestnať.
Jeho matka bola na audiencii u Jozefa Tisa, prezidenta slovenskej republiky počas vojny. A posťažovala sa aj na syna, nevediac ani poriadne, čo hovorí, pretože ho označila za komunistu, keďže nechodil do kostola a to bol pre matku hlavný znak komunistov.
Tým synovi ešte viac poškodila.


Tomášov strýko sa prispôsobil pomerom, stal sa krčmárom, arizoval majetky. Naďalej bohatol.


Tomáš býval u strýka v hostinci, kde matka robila kuchárku. Ale cítil sa čoraz horšie, pretože strýka navštevovali predovšetkým gardisti. A vplyv nových pánov a gardistov bol všade.


Keď začnú Nemci bojovať aj proti Sovietskemu zväzu a Slovensko sa k vojne pripojí, dostane Tomáš povolávací rozkaz ako podozrivá osoba medzi prvými.


Jeho odchodom do vojny sa kniha končí.


Vo Farskej republike vystupuje množstvo postáv, niektoré sú len epizódne a náhodné, autor v diele mimoriadne plasticky zobrazil spoločnosť Slovenského štátu a rôzne skupiny obyvateľov vojnovej Žiliny.


Hlavná kritika je zameraná na pasivitu ľudí, ktorí síce so zlom nesúhlasia, ale aktívne proti zlu nevystupujú, obracajú sa mu chrbtom, prípadne sa mu snažia vyhnúť.

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre