Lewis Caroll: ALICA V KRAJINE ZÁZRAKOV. ZA ZRKADLOM A S ČÍM SA TAM STRETLA (obsah literárneho diela)

Pridané: 06.03.2010 | Pridal: rookie

Klasická anglická rozprávka pre deti bola napísaná koncom 19. storočia. Kniha vznikla na základe príbehov, ktoré autor, oxfordský matematik, rozprával dcéram svojho kolegu.

 

V úvode prvej knihy Alica vidí utekať bieleho králika, je zvedavá, nasleduje ho a cez králičiu dieru sa dostane do čarovného podzemia Krajiny zázrakov.


Postupne sa stretne s myšou, jašteričiakom Billom, dostane radu od húseničiara.
Navštívi vojvodkyňu v dome z čierneho korenia, vojvodkynino dieťa sa premieňa na prasiatko.


Zúčastní sa olovrantového čaju s Klobúčnikom, zajacom a plchom - spáčom.


Hrá kriket bez pravidiel, vypočuje si príbeh Korytnačiaka. Vystúpi ako svedok v súdnom procese krádeže koláčov. Potom sa prebudí na brehu rieky s hlavou v sestrinom lone.


V druhej knihe sa Alica dostane do zrkadlového sveta za zrkadlom. Celý príbeh je komponovaný ako šachové stretnutie. Stretáva sa so šachovými figúrkami. Prečíta zrkadlová báseň.


V záhrade, kde sú živé hovoriace kvetiny sa stretne s červenou kráľovnou. Kráľovná určí Alici ďalšiu cestu. Alica pokračuje v ceste vlakom, navštívi bratov Tidliduma a Tidlidiho.


Stretne sa s bielou kráľovnou. Sleduje súboj leva a jednorožca o korunu. Sprevádza na výprave Bieleho rytiera a sama sa stane kráľovnou. Na hostine, keď sa nahnevá na červenú kráľovnú a trasie ňou, tak sa zobudí s mačiatkom, s ktorým sa pred zaspatím rozprávala.


Dej diela pôsobí ako nesúvislé striedanie rôznych snových predstáv. Dej je spojený len Aliciným putovaním. Dej nie je podstatný, dôležitá je komunikácia jednotlivých postáv.


Okrem neobvyklých postáv a hrdinov, sú aj ich dialógy neobvyklé a odrážajú problém dorozumenia sa.


V prostredí kde prevažuje groteskné, absurdné a snové - prostredie i postavy - Alica pôsobí ako racionálny prvok, ktorý rieši svojím putovaním hádanky a rébusy.


Kniha mala veľký vplyv na surrealistov. Bolo viacero pokusov interpretovať Alicu v krajine zázrakov ako zakódovaný matematický, náboženský alebo politický inotaj.


Alica v krajine zázrakov sa venuje predovšetkým dorozumeniu, jazyku, nachádzaniu cesty k prepojeniu a pochopeniu rôznych svetov.


Príbeh inšpiroval množstvo umelcov z rôznych oblastí. Na motívy knihy vznikli animované aj hrané filmy.

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre