Herman Melville: Biela veľryba

Pridané: 06.03.2010 | Pridal: rookie

Americký román s prvkami mýtu z polovice 19. storočia venoval autor svojmu priateľovi - romantickému spisovateľovi Nathanielovi Hawthornovi.

 

Nosnou témou je snaha človeka pochopiť a ovládnuť prírodu, pričom táto snaha môže byť seba - zničujúca a nenaplnená. Román má 135 kapitol.


Rozprávačom príbehu je Izmael, ktorý sa chce dostať na more a preto sa v prístave New Bedford nechá najať na veľrybársku loď.


V námorníckej kaplnke si vypočuje kázeň o Jonášovi a proroctvo námorníka Eliasa.


Aj keď sú jasným varovaním, nechá sa najať spolu s novým priateľom divochom Qiqegom na loď Pequod.


Posádku tvoria rozmanití ľudia rôznych rás: sú tu bieli dôstojníci, černoško Pip a mnohí ďalší.


Lodi velí kapitán Achab, ktorý vo vodách Atlantického i Tichého oceánu hľadá veľkú tajomnú veľrybu, nazývanú Moby Dick.

 

Moby Dick pri predchádzajúcej plavbe odhryzol kapitánovi nohu a kapitán Achab sa chce pomstiť a je svojou pomstou posadnutý a podriaďuje jej všetko.


V jednotlivých kapitolách loď prenasleduje Moby Dicka, stretáva sa s ďalšími loďami, ktoré často už svojím názvom predstavujú nejaký symbol. Mnoho mien a postáv má priamu nadväznosť na Bibliu, predovšetkým Starý zákon.


Kapitán lode Jeroboam, prorok Gabriel, priamo Achaba varuje, že sa búri proti Bohu, lebo biela veľryba je symbolom prírody a Boha. Veľryba predstavuje tajomstvo, ktoré nemá byť odhalené alebo zničené.


Kapitán lode Rachel prosí Achaba o pomoc pri hľadaní syna, ten ale prenasleduje ďalej bielu veľrybu. Nakoniec Moby Dicka dostihnú, ale kapitánovi Achabovi sa pomsta nepodarí. Zranená biela veľryba loď aj s člnmi potopí. Achab zomiera pod vodou stiahnutý do mora lanom z vlastnej harpúny.


Dielo končí epilógom Izmaela, ktorého zachránila loď Rachel. Román Biela veľryba v sebe spája odznievanie titanského hrdinského motívu, ktorý pretrval z romantizmu s novým videním človeka vo svetle objavov, vynálezov a pokroku 19. storočia. Človek je dobyvateľ prírody, je tým, kto chce odhaľovať tajomstvá.


Dielo okrem vlastného deja obsahuje množstvo až encyklopedických námorníckych reálií, zabieha do histórie a až k odborným témam, ktoré vyúsťujú až do náboženských úvah.


V čase vydania bolo dielo nedocenené, skutočný ohlas dosiahlo až po prvej svetovej vojne.


Biela veľryba bola viackrát sfilmovaná.

 

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre