Zákon už v 17. st. zakazujúci hazardné hry na území dnešných USA nepomohol

Pridané: 21.03.2010 | Autor: TASR | Pridal: rookie

Na území dnešných Spojených štátov uzákonili pred 380 rokmi 22. marca 1630 prvú legislatívu zakazujúcu hazardné hry.

 

automatyautomaty

V tom období sa na území dnešného Bostonu (Massachusetts Bay Colony) usadili puritáni z Anglicka. Keďže v domovine čelili obmedzeniam - zákazu obchodovania a tlakom anglikánskej cirkvi, chceli v Amerike nájsť útočisko. Komunita niekoľkých stoviek ľudí si prispôsobila poverovaciu listinu a na území medzi dvoma riekami (Charles River a Merrimack River) založila spoločenstvo s vlastnou vládou a jediným náboženstvom, zodpovedajúce sa iba kráľovi. Jedným z prvých prijatých zákonov bola norma zakazujúca hazardné hry (karty a kocky). Ameriku však tento príklad neochránil, pretože v roku 1850 sa iba v New Yorku nachádzalo 6000 hráčskych brlohov.
     

Keďže však hazardné hry sprevádzajú ľudstvo aj podľa zistení archeológov od nepamäti, išlo o prvý zákaz iba na novom kontinente. V "starom svete" zakazoval hazardné hry napríklad v Rímskej ríši (800 - 1250) v roku 818 prijatý zákon, podľa ktorého pristihnutý duchovný bude na tri roky zbavený úradu. Anglický kráľ Richard a francúzsky kráľ Filip II. v roku 1190 zakázali hazardné hry počas tretej križiackej výpravy. V roku 1379 zakázali kartové hry v Regensburgu v Bavorsku. V Savojsku (taliansky štát) vydal knieža Amadeus VII. zákaz hrať karty o peniaze, iba ženy sa mohli zabávať hrou o drobné sumy. Anglický parlament počas vlády kráľa Eduarda IV. zákonom z roku 1461 zakázal hrať kocky a karty okrem 12-denného vianočného obdobia.
     

Od 1. júla 2009 zakázalo hazardné hry na svojom území Rusko. Povolené sú iba v štyroch odľahlých zemepisných oblastiach, kde ešte neboli otvorené žiadne kasína, a bookmakeri museli prejsť zložitým udeľovaním nových licencií. Priemysel hazardných hier v Rusku mal v roku 2008 obrat 2,46 miliardy eur a zamestnával približne 400.000 ľudí.
     

Na Slovensku v súčasnosti riadi hazardné hry zákon o hazardných hrách. Od 1. januára 2010 sa podľa jeho  novely stal hazardnou hrou aj poker. Po novom má byť prevádzkovanie tohto osobitného druhu kartových hier mimo kasín umožnené na základe tzv. všeobecnej licencie, v kasíne je to na základe individuálnej licencie. Ministerstvo financií predpokladá, že zákonom zavádzané zmeny v odvodoch budú mať pozitívny dopad na verejné financie.

 

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona"
 

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre