Priblížiť 70-ročnú históriu Bane Nováky pomôže náučný banský chodník

Pridané: 16.06.2010 | Autor: TASR | Pridal: rookie

Priblížiť 70-ročnú históriu ťažby uhlia v okolí Novák a tamojšej Bane Nováky pomôže Náučný banský turistický chodník, ktorý dnes odovzdali do užívania verejnosti.

 

chodnikchodnik

Na námestí v centre Novák primátor mesta Dušan Šimka a projektový manažér z Bane Nováky Stanislav Gurský za početnej účasti hornonitrianskych turistov a členov Spolku priateľov Bane Nováky (SPBN) a pamätníkov počiatkov ťažby uhlia slávnostne odhalili úvodný informačný panel. Ako zdôraznil Gurský, chodník otvorili presne na 70. výročie, kedy z podzemia bývalej Bane - I. vyťažili prvý vozík uhlia. Dôkladne vyznačený turistický chodník vedie okolo všetkých významných miest, súvisiacich s banskou činnosťou.
     

Na začiatku je bývalé banícke učilište, potom chodník vedie popri úklonnej banskej chodbe, ktorou uhlie na začiatku vyvážali, okolo troch vetracích jám, bývalých samostatných baní Mier a Lehota, ktorých povrchové objekty už slúžia ako strojárenský závod, respektíve na drevársku výrobu. Prechádza i v blízkosti súčasných šachtových veží, ktoré slúžia na ťažbu uhlia a dopravu baníkov do podzemia. Zaujímavosťou je dnes už zrekultivované miesto, kde v 80. rokoch minulého storočia bol jediný povrchový, uhoľný lom na Slovensku, pretože tam uhoľná sloj vychádzala na povrch. V súčasnosti tam zostala iba malá kaplnka, ktorú baníci zachovali na pokraji lomu. Trasa končí neďaleko železničnej stanice v hostinci U Čižniara, ktorý bol v 50. a 60. rokoch centrom stretávania baníkov.
     

Chodník má dovedna 15 zastávok, na ktorých do septembra tohto roka osadia informačné tabule s podrobným textom, o aké dielo ide. Iniciátormi vybudovania chodníka aj tvorcami trasy boli spomínaní členovia SPBN na čele s Augustínom Machatom, vášnivým turistom a bývalým dlhoročným baníkom, ktorý v bani prešiel všetkými funkciami. V rokoch 1951 až 1953 bol baníckym učňom, neskôr uznávaným predákom stenárskeho kolektívu. Vyštudoval banícku priemyslovku i vysokú školu, pracoval v banskom výskume, potom v rôznych riadiacich funkciách a začiatkom 90. rokov aj ako generálny riaditeľ Hornonitrianskych baní Prievidza. Je spoluautorom banskej hydraulickej výstuže, ktorú vo veľkom používajú nielen v baniach na Hornej Nitre, ale aj v zahraničí.
     

Náučný chodník je súčasťou Slovenskej banskej cesty, ktorú budujú v každom z historických banských miest a ďalších baníckych lokalitách. Má pripomínať vyše 700-ročnú históriu rudného aj nerudného baníctva na Slovensku.

 

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona"

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre