Púštny kvet (Desert Flower 2009) VIDEORECENZIA + VIDEÁ z návštevy autorky v Bratislave (5.11.2010)

Pridané: 05.11.2010 | Autor: BarboraBacikova | Pridal: rookie

Nie je ľahké písať o filme, ktorého ústredná téma je vám bytostne odporná, cítite absolútnu bezmocnosť a pri predstave, že by sa vás osobne týkala, chce sa vám prinajlepšom dáviť.

 

pustny kvetpustny kvet

Takúto veľmi silnú tému prináša snímka nakrútená podľa rovnomenného autobiografického románu Waris Dirie. Príbeh o jednej z miliónov žien, ktoré museli podľa starej tradícii podstúpiť jeden z najkrutejších a najponižujúcejších rituálov, akým sa žena musí podvoliť. Waris na rozdiel od iných mala však to šťastie i guráž, že sa jej podarilo uniknúť zo sveta absurdných obradových predpisov, vďaka svojej kráse nájsť uplatnenie ako topmodelka a v priebehu niekoľkých rokov žať úspechy na poli módy a realizovať politický boj proti ženskej obriezke na pôde OSN. 

 

VIDEORECENZIA Desert Flower - 2009 - Púštny kvet

 

A práve ženská obriezka sa stáva nosným motívom filmu, ktorý sa spočiatku javí ako splnenie Popoluškinho sna, avšak v retrospektíve postupne odhaľuje jej najväčšie životné rany, až vygraduje k bodu, keď divákovi behajú zimomriavky po chrbte, cíti maximálne znechutenie a zároveň patetickú potrebu niečo urobiť, aby už toľko žien, resp. mladých dievčat nemuselo tak nezmyselne trpieť a často i zbytočne zomierať. Napriek tomu, že človek má možnosť vzhliadnuť túto relatívne tabuizovanú tému prostredníctvom dokumentov, nič ho nedokáže osloviť viac ako emocionálne nabitý hraný film s uveriteľným typom hlavnej predstaviteľky, ktorej sa zhostila herečka etiópskeho pôvodu Liya Kebede. Tá dokázala divákovi sprostredkovať všetky „nervy drásajúce" emócie, ktoré snímka prináša i s občasnými odľahčenými situáciami najmä vďaka hereckej osobnosti britského nezávislého filmu Sally Hawkins. Tá v role Warisinej priateľky rozosmievala a zároveň i dojímala.

 

Nemecko-americká  režisérka Sherry Horman stavila nielen na dobré herečky, ale i na kritiku tradícií a ich trpké následky. Tradície staré dve tisícročia šokujúco pretrvávajúce i v 21. storočí najmä na africkom kontinente a v islamskom svete, ktorý prezentuje viaceré dehonestujúce požiadavky na ženu a prevzal i tento hanebný a brutálny rituál z pôvodného afrického kmeňového obradového systému napriek tomu, že Korán nevyžaduje žiadne praktiky na mrzačenie ženy a jej pohlavných orgánov. Nuž interpretácia náboženských textov mužov tohto nepochopiteľného sveta je však prazvláštna a problém s vlastnou sexualitou si vybíjajú na slabšej polovici ľudstva. To je zas moja interpretácia...

 

Waris hovorí o ženskej obriezke 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre