Škola života (An Education) VIDEORECENZIA

Pridané: 10.07.2010 | Autor: BarboraBacikova | Pridal: rookie

Konverzačná dráma o strate ilúzií Škola života nás prenesie do začiatkov 60. rokov v konzervatívnej Veľkej Británii.

 

skola zivotaskola zivota

Tesne pred tým, ako sa začala beatlemánia a mladá generácia započala boj proti puritánskej morálke svojich rodičov, jedna mladá študentka strednej školy predznamenala revoltu nasledujúcej epochy.

 

Spočiatku všetko v snímke dánskej režisérky Lone Scherfig nasvedčovalo tomu, že na pozadí ideovorevolučných čias sa bude odohrávať príbeh jednej nesúrodej lásky, avšak v skutočnosti pôjde len o rýchlo vykvasený, ale o to intenzívnejší vzťah medzi 17-ročným dievčaťom a bonvivánom cez tridsiatku. Revolta mladej intelektuálky proti malomeštiackej spoločnosti a autoritárskemu otcovi tu síce je, avšak zobrazenie časov volajúcich po nových spoločenských hodnotách zostali v úzadí. Napriek tomu má retrosnímka ambíciu nasýtiť diváka vzťahom nabitým elektrinou a splnením si snov.

 

VIDEORECENZIA Škola života (2009)

 

Seladón David (Peter Sarsgaard) ponúka Jenny (Carey Mulligan) život, po akom vždy tajne túžila. Večery pri knihách odrazu zmení na večere v luxusných reštauráciách, džezových kluboch, aukciách jej obľúbených preraffaelistov a čerešničkou je pobyt vo vysnívanom Paríži. Ako fanúšička francúzskeho jazyka a kultúry, čitateľka existencialistickej literatúry a milovníčka hudby Julliette Gréco celkom podľahne čaru tohto života a prestáva vidieť zmysel toho doterajšieho. Túžba dosiahnuť vzdelanie na prestížnom Oxforde sa vytráca, zaslepene a nerozvážne prijíma všetko, čo jej ponúka vekovo síce starší, ale ako napokon vysvitne mentálne mladší zvodca.

 

Námet toľkokrát omieľaný v živote i umení si i tentoraz našiel cestu do filmu a britská novinárka Lynn Barber  prepožičala svoje memoáre snímke, ktorá síce nebude nijako oslnivo hviezdiť, avšak upúta minimálne hereckými výkonmi mladej Carey Mulligan ako i jej malomeštiackeho otca v podaní Alfreda Molinu a bezpochyby i príťažlivým návratom do starých štýlových čias so všetkým, čo k tomu patrí - kostýmy, hudba i verne zachytený duch doby.

 

Snímka zožala úspechy na mnohých filmových festivaloch, bola nominovaná i na Oscara za film, herečku a scenár, no sošky si neodniesla ani v jednej kategórii. Niežeby Oscar vždy svedčil o najvyššej kvalite, asi to tentoraz tak malo byť.

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre