VIDEORECENZIA Shrek: Zvonec a koniec (Shrek Forever After 2010)

Pridané: 12.08.2010 | Autor: BarboraBacikova | Pridal: rookie

To, čo neľútostne sprevádza poslednú časť série Shreka sú zmiešané pocity. Animovaného zlobra postretlo i to, čo mnohé ďalšie filmové spracovania, ktoré nakrútili len preto, že ich k tomu dohnal komerčný úspech prvej časti.

 

shrekshrek

Shrek: Zvonec a koniec možno je najhoršie spracovanie zo všetkých štyroch, avšak nie až také zlé, za aké ho niektorí považujú.  Je jasné, že jednotlivé príbehy mali zostupnú kvalitatívnu tendenciu, no napriek viacerým prešľapom sa rozlúčil dôstojne. Diváka, ktorý vidí Shreka po prvýkrát a nemá tak možnosť porovnávať s predchádzajúcimi filmami, uspokojí ako priemerná animovaná komédia s dobromyseľným antihrdinom. No tých, ktorých už Shrek bavil trikrát, čaká malé sklamanie a rozčarovanie. Shrek tretí napovedal, že nápady pomaly, ale isto dochádzajú a so zlobrovými ako i scenáristickými kúskami by sme sa mali rozlúčiť.

 

Tak ako prvé dva diely postmodernej animovanej paródie sršali originálnymi odkazmi na klasické rozprávky, svet šoubiznisu, umenie i aktuálne spoločenské dianie a takmer v každej situácii nás prekvapili neošúchanou „hláškou", ktorá dokázala roztriasť bránice, tak zas tretí a štvrtý diel vykrádal a dozaista i parazitoval na spomínaných predchodcoch a úsmev na tváril vyčaril len sem-tam a to najmä v prípade, keď počul v kinosále rozliehať sa detský smiech. Aj preto sa z rozprávky pre deti a najmä dospelých stala len rozprávka pre deti.

 

SHREK. Videorecenzia Barbory Bačíkovej

 

Zeleného Shreka tentoraz čaká jedna z najťažších skúšok a zdolať ju prinesie opäť množstvo dobrodružstiev a akcie, avšak už nie v takom vtipnom a optimistickom balení, ako sme boli zvyknutí. Shreka už omrzí rodinný život a v návale emócií oľutuje, že zachránil Fionu z Dračej veže. Zatúži aspoň na jeden deň stať sa znovu zlobrom naháňajúcim strach, váľať sa v bahennom kúpeli a mať od každého pokoj. Nesmrteľný motív zmluvy s diablom sa objaví i tu a Mefista stelesní animovaný Rumpelstiltskin, v slovenskom dabingu Martinko Klingáč. Ten mu na základe podpísanej dohody splní jeho prianie a on si môže začať užívať svoj vysnívaný deň. Cena je však privysoká a Shrek bude musieť znova bojovať o svoj stratený život ako i o lásku Fiony a priazeň svojich svojráznych priateľov.

 

Jediné,  čím Shrek: Zvonec a koniec prevyšuje predchádzajúce časti je jeho technicky vyspelejšie pracovanie. Dnešná doba zažíva 3D boom, a tak sa mu nevyhol ani svet zeleného obra. Celkom by stačilo rozlúčiť sa v dvojrozmernom priestore, tvorcovia si však asi uvedomili, že 3D zakryje mnohé nedostatky,  a morálne ponaučenie filmu „Hodnotu vecí zistíme, až keď ich stratíme" získava tak viacvýznamový charakter.

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre