Syndróm modrého pondelka

Pridané: 07.08.2010 | Autor: Mika | Pridal: rookie

Je pondelok ráno... Zvonenie budíka vystrieda okamžitý telefonát šéfovi, že vám nie je akosi dobre a preto si beriete dovolenku. Ruku na srdce? Koľko krát ste tento jednoduchý scenár už zrealizovali?

 

stresstres

 Na slovné spojenie „modrý pondelok" si posvietili nemeckí etnografi. Ich zistenia sú veľmi zaujímavé. Zistili, že v dávnych časoch farbiari plátna v pondelok nič nerobili, pretože namodro zafarbené plátno z minulého týždňa muselo schnúť.

    

Nie je žiadnym tajomstvom, že pondelky sú pre pracujúcich najkritickejšie. Potvrdzujú to aj prieskumy. Angličania sa vraj na začiatku týždňa najčastejšie vyhovárajú na problémy so svalmi alebo pohybovým aparátom a bolesti chrbtice. Nad podobným správaním sa ale nemôžeme čudovať. Dnešná doba si vyžaduje vysoké nasadenie a preto zamestnanci potrebujú viac času na zotavenie. Dva víkendové dni na to jednoducho nestačia. Lekári varujú, že v pondelok ráno býva najviac infarktov a v práci dochádza k najzávažnejším pracovným úrazom.

    

Pondelkové problémy sa začínajú už v piatok! Väčšina z nás posledný pracovný deň preklebetí a tak práca sa automaticky presúva na ďalší týždeň. Zdá sa, že v pondelok sa nám všetko sype na hlavu. Uvedomujeme si to už v nedeľu, a tak aj posledný deň týždňa sa stal neprávom melancholickým dňom. Namiesto oddychovania už myslíme na to, čo všetko nás v práci čaká. Medzi sprievodne javy okrem nervozity patrí aj bolesť hlavy, žalúdka alebo nízky či vysoký tlak.

 

10 rád, ako nepodľahnúť pondelkovému stresu:

1. Víkend sa začína až po splnení piatkových povinností. Iba odchod z kancelárie s čistým stolom zaručuje bezproblémový štart nového týždňa. Verte, že oveľa ľahšie sa vám bude v pondelok prichádzať do práce a navyše sa vyhnete zbytočným chybám pod vplyvom stresu.
2. Sobota a nedeľa sú vyhradené pre oddych. Skúste na prácu nemyslieť a už vôbec nepracovať. Naplánujte si každý víkend podľa vašich predstáv. Ak túžite vylihovať v posteli, tak to robte, ak milujete turistiku, strávte celý víkend na túrach a podobne. Len pri vašich koníčkoch a milovaných osobách si vaše telo a myseľ dokonale oddýchnu.
3. V nedeľu si doprajte len o hodinu dlhší spánok, ako v priebehu pracovného týždňa. V opačnom prípade bude pondelkové vstávanie skutočne nepríjemné. 
4. Psychológovia radia, aby ste si pondelok rezervovali pre rutinné činnosti ako sú plánovanie týždňa, stretnutia, triedenie materiálu a podobne.
5:Nebojujte s veternými mlynmi! Berte ako fakt, že v pondelok sa do práce musí ísť a istota je viac ako 100 percentná, že všetko zvládnete.
6. Prvý deň v práci dokáže spríjemniť aj vhodne vybraný obed. Vyhnite sa ťažkým jedlám. Pochutnajte si na cestovinách, zeleninových polievkach alebo šalátoch. Vďaka ľahkému jedlu si ušetríte energiu, ktorú by inak vaše telo využilo na trávenie.
7. Prebrať z pondelkového útlmu by vás mohla aj krátka prechádzka. Skúste otestovať obedové menu neďalekej reštaurácie. Aj 5 minútová prechádzka vám pomôže upokojiť sa.
8. Dobré jedlo zapite bylinkovým čajom. Vyhnúť by ste sa naopak mali káve. Kofeín vás ešte viac rozruší.
9. Pomôžu aj jednoduché cviky. Jednoduché ponaťahovanie sa v stoji vás dôkladne prekrví.
10. Nabite sa energiou vďaka starému čínskemu cviku. Pošúchajte si o seba dlane a následne ich priložte na chrbát na oblasť obličiek. Takto jednoducho dodáte svojmu telu životnú energiu čchi. 
 

Modrý  utorok?

 

Istá výskumná  spoločnosť si dala tú námahu, aby zistila, ktorý  moment je počas celého týždňa najstresujúcejším. Tvrdenie, že je to pondelok dostalo poriadne na frak! Zistilo sa totiž, že je to utorok presne o 11:45! Pondelkom totiž väčšina pracovníkov prepláva klebetením a surfovaním na internete a tvrdá realita prichádza až druhý pracovný deň. Utorkové ráno je ešte vyplnené odpovedaním na e-maily, ktoré prišli v závere minulého týždňa a pondelok a tesne pred poludním prichádza moment, kedy je potrebné začať riešiť problémy. Zaujímavé tiež je, že utorok je dňom, kedy vraj zostávame v práci najdlhšie. Dobehnúť zameškaný pondelok sa jednoducho musí. 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre