Takto znie moderný folklór: Družina vydáva vlastnú vianočnú koledu

Pridané: 06.12.2016 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo

Inšpiráciu pre napísanie piesne môže umelec nájsť aj na netradičných miestach či v netradičných situáciách. Svoje o tom vie aj známa worldmusic skupina Družina. Ich vianočná pesnička Kúzelný častotiž nie je prerobenou verziou tradičnej vianočnej koledy, ale ich vlastnou skladbou. Tá vznikla zo základnej melódie, ktorú použil reťazec Kaufland vo svojej minuloročnej vianočnej reklame.

 

Najviac...Najviac...

Aty Béreš zo známej skupiny Družina vysvetľuje, že ich vlastná pieseň vznikla na základe toho, že sa kapele veľmi páčila téma z minuloročného vianočného spotu Kauflandu. „Táto téma bola taká chytľavá, že pri prehrávaní nás okamžite napadla pieseň, ktorú v týchto dňoch prezentujeme. Nejde pritom teda o koledu, ale o vlastnú, autorskú pieseň s vianočnou náladou a atmosférou."
Skupina pritom použila tradičné nástroje, ktoré používa vo svojich piesňach už roky. Nechýbajú tak klasické nástroje ako husle a zvonkohra, ľudové nástroje ako pastierska píšťala a drumbľa. „Ako základ sú samozrejme použité bicie nástroje, perkusie, akustická gitara a basgitara. Nad tým všetkým sa vznáša spev našich dvoch speváčok," dodáva Aty Béreš.


„Keďže skupina Družina nám v minulosti skomponovala podmazovú tému do vianočného spotu, rozhodli sme sa ich tvorbu podporiť a zároveň venovať malý vianočný darček všetkým ich fanúšikom. Pesničku si tak od 1.12 bude môcť každý zadarmo vypočuť a stiahnuť na našej stránke," informuje Martin Gärtner, hovorca spoločnosti Kaufland Slovenská republika.


Skupina Družina pritom už minulý rok nahrala vianočný album s názvom „Vianočné". Získala zaň platinovú platňu, pretože sa z neho predalo skoro 4 tisíc fyzických nosičov.


Skupina má za pätnásť rokov svojho pôsobenia za sebou množstvo koncertov doma aj v zahraničí. Dvakrát sa so svojimi CD umiestnili na popredných miestach celosvetového rebríčka WorldMusicChartsEurope. V roku 2007 Družina získala slovenskú grammy cenu AUREL a v marci cenu 2012 Radio_HeadAwards v kategórii Worldmusic/Folk.


Tvorba skupiny vychádza zo slovenskej ľudovej hudby, ale kapela tvorí aj vlastné piesne a texty. Speváčkami kapely sú Petra Humeňanská, finalistka súťaže SuperStar z roku 2005, ktorá sa k Družine pridala v roku 2013 a MiťaAlmášiová, ktorá je v kapele od jej založenia.

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre