Sedem najväčších lifestylových trendov na Slovensku v roku 2016

Pridané: 28.08.2017 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo

O čom, respektíve o kom sa najviac hovorilo v roku 2016? Čo z lifestylu najviac ovplyvňovalo naše životy? Aké boli lifestylové trendy v minulom roku?

 

WedgieWedgie

Žijeme viac a žijeme intenzívnejšie. Termín „lifestyle" či ak chcete životný štýl, sa v poslednom roku oveľa viac udomácnil v našich slovníkoch, než kedykoľvek predtým. Či už si to priamo priznáme alebo nie, i my sa snažíme žiť „lifestylovo". Neznamená to, že sme snobi, len to, že chceme žiť pekne, trendy a hodnotne, nech už to pre každého z nás znamená čokoľvek.

 

Slovensko nie natoľko izolovaná krajina, aby do neho neustále neprenikali trendy zo zahraničia. Práve naopak, i ku nám zavítali niektoré lifestylové fenomény. Ich životnosť a popularita boli rôzne. Niektoré mali krátkeho trvania, iné len potvrdili svoje postavenie a ďalšie spôsobili priam až mániu. Viete, čo hýbalo lifestylovým svetom v minulom roku?

 

Médiá

Neuveriteľnú sumu 1.2 miliardy amerických dolárov zarobila hra Pokemon Go. Stala sa tak úspešnejšou než niektoré ikonické tituly mobilných hier. Pokemon Go sa podarilo prilákať k sebe i ľudí, ktorých mobilné hry nezaujímali, rovnako ako aj nostalgikov alebo fanúšikov fenoménmu menom rozšírená realita. I na slovenských uliciach ste mohli nájsť ľudí s mobilom v ruke, ktorých bavilo lovenie Pokemonov.

 

Cestovanie

Ostrovný štát Island sa v posledných rokoch stáva jednou z turistických top destinácii, k čomu prispela i ekonomická kríza pred pár rokmi a s tým súvisiaci prepad kurzu miestnej meny voči euru. Nie je to však len o finančnej kríze. Štátu, v ktorom žije necelých 230,000 obyvateľov totiž v minulom roku spravili tú najlepšiu reklamu húževnatí futbalisti, ktorých vojnový tanec sa stal nekorunovaným kráľom sociálnych sietí.

 

Zábava

Podľa štúdie z roku 2013 hrá na celom svete až 700 miliónov ľudí online hry. Online hraniu ďalej a ďalej prepadajú ďalšie milióny hráčov, ktorí v tom vidia legitímny spôsob ako tráviť voľnú chvíľu. To, aké online hry hráči preferujú sa líši. Niektorým stačí otvoriť si klasickú stránku onlinehry.sk, ďalší hľadajú sofistikovanejšie hry, ako napríklad tie, ktoré ponúka Kajot Casino. To, čo spája hráčov všetkých hier je to, že sa chcú dobre zabaviť.

 

Spoločnosť

Rok 2016 bol rokom, v ktorom sa viac ako kedykoľvek inokedy hovorilo o transgender ľuďoch. V médiách sme sa mohli dočítať o tom, že možno vzniknú špeciálne záchody pre takýchto ľudí a herec Eddie Redmayne získal nomináciu na Oscara za stvárnenie transgenderového maliara/maliarky vo filme Dánske dievča. Genderová problematika sa za uplynulých dvanásť mesiacov stala jednou z veľkých spoločenských tém.

 

Politika

Ani by ste nemuseli toľko sledovať politiku, aby ste poznali meno nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten vzbudzoval rozruch svojimi kontroverzými protiimigrantskými vyjadreniami a rovnako tak i získaval na svoju stranu voličov svojim odvážnymi sľubmi a prostou rétorikou. Koniec koncov, slovom roka sa pre Oxford Dictionary stalo post-truth (v preklade post-pravdivý), teda taký, v ktorom už nejde o pravdu, ale o emócie.

 

Móda

Zdalo sa vám, že ste v minulom roku videli po uliciach chodiť ľudí oblečených trochu zastaralo? Nemýlili ste sa - rok 2016 bol v móde v znamení retro štýlu, návratu k tomu najlepšiemu spred tridsiatich, ale aj štyridsiatych rokov. I veľké značky a veľké módne domy ako Calvin Klein či Tommy Hilfiger sa vybrali cestou oživovania, spomienok a recyklácie. A tak sa i na slovenské ulice vrátili tie najikonickejšie veci zo šatníkov.

 

Jedlo

Najväčším lifestylovým trendom v oblasti jedál či stravovania bola vegánska strava. Zdravý životný štýl je to, čo je „in", čo takzvane letí. A s tým sa spája i zdravé stravovanie. Z jedálničkov mnohých Slovákov tak vypadli živočíchy a živočíšne produkty ako sú mäso, mlieko, syry alebo vajcia. Hlavu v smútku z toho pochopiteľne mali nielen farmári, ale aj mäsiari. A nedá sa očakávať, že tento trend v roku 2017 poľaví, ba práve naopak, ešte asi zosilnie. 

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre