Jazzovým albumom roka sa stal "Part two – For Jaco" Eugena Vizváryho (+ VIDEO)

Pridané: 20.03.2017 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo

Minulý týždeň sa udeľovali hudobné ceny Radio_HeadAwards, ktoré upriamujú pozornosť na domácu hudobnú tvorbu mimo komerčnej sféry.


Eugen VizváryEugen Vizváry

V kategórii jazz si ocenenie za album Part two - ForJacoodniesol klavirista, skladateľ a producent v jednej osobe- Eugen Vizváry. Na albume"ForJaco" sa predstavili popredníslovenskí jazzmani, ktorých spájajú roky spoločného hrania. A tiež úctak JacoviPastoriovi. Práve tejto basgitarovej a jazzovej legende venoval EugenVizváry celý album.Ukážky z albumu Part two - For Jaco najdete tu:

 

 

Silná konkurencia v jazzovej kategórii

Hudobné ceny Radio_HeadAwards2016 ocenili to najlepšie, čo sa na nekomerčnej scéne urodilo za minulý rok. Výhercov v jednotlivých kategóriách vyberali fanúšikovia i odborná porota, ktorá rozhodla ajo víťazovi kategórie Jazzová hudba.  Medzi nominovanými boli okrem Eugena Vizváryho i Lukáš Oravec ,SisaMichalidesová, Peter Adamov aValér Miko Trio. Víťazstvo v takej silnej konkurencii bolo pre klaviristu o to významnejšie, i keď absolútne nečakané. Stáť na pódiu a preberať cenu za album, ktorý je mojou muzikantskou výpoveďou, je neopísateľný pocit. Výhru som nečakal," prezradil skromne EugenVizváry. Muzikant víta každý projekt zviditeľňujúci domácu alternatívnu hudobnú scénu. ,,Na Slovensku je množstvo fantastických jazzových hudobníkov, no málokedy dostanú priestor odprezentovaťsvoju tvorbu mimo koncertov, preto som rád, že existujú Radio_HeadAwards,"hovorí Vizváry. Víťazstvo venoval svojej muzikantskej rodine, čiže kamarátom hudobníkom, ktorí sa na tvorbe albumu podieľali. A samozrejme JacoviPastoriovi, ktorého tvorba klaviristu inšpirovala k celému albumu a sprevádza ho po celú hudobnú kariéru.

 

Celoživotná inšpirácia menom JacoPastorius

Obdiv klaviristu Eugena Vizváryho k dielu basgitaristuJacaPastoria je dôkazom, že nie je dôležité, na akom nástroji muzikant hrá, ale s akýmfeelingom. ,,Jacanevnímam len ako basgitaristu, pretože  to bol všestranne nadaný hudobník a skladateľ. Oslovilo ma, s akou vášňou a jednoduchosťou tvoril hudbu," hovorí Eugen, ktorý sa k Pastoriovým nahrávkam dostal už ako desaťročný.,,Mal som šťastie, vyrastal som v muzikantskej rodine, kde som dostal výborné hudobné základy. Jacovatvorba je neuveriteľne bohatá, napriek tomu, že zomrel veľmi mladý," hovorí. Album Part two - ForJacoobsahuje 11 inštrumentálnych skladieb, z toho tri sú Jacove kompozície. ,,Hudobníci po celom svetePastoriusovivzdávajú hold aranžovaním jeho najznámejších hitov. Chcel som sa vydať inou cestou. Z jeho tvorby som si vybral pomerne neznámu pieseň Amelia, ďalej som na album zaradil pieseň ThreeWomen, ktorá sa nikdy nestala jeho oficiálnou nahrávkou. Zahral ju len tak v klube, ešteže sa zachoval zvukový záznam," prezrádza klavirista.Hudobným prekvapením je na albume spojenie dvoch ďalšíchPastoriusových piesníLiberty City a PortraitofTracy do jednej skladby. Vokály naspievala speváčka Anita Soul.

 

Neľahká úloha štyroch basgitaristov

Album "ForJaco"vznikol na jeden nádych,v priebehu štyroch mesiacov. ,,Hlavnou myšlienkou bolo zachytiť na albume pravdu, lebo kvalitná hudba znamená pravdu a hľadanie tej pravdy. Dobrý muzikant sa musí zbaviť všetkého  klišé, hrať slobodne, ísť k podstate. Presne tak to robil aj Jaco," hovorí Vizváry.Klaviristauž pár rokov pravidelne relaxuje pri hudbe JacaPastoria. „Každý deň si ho tak hodinku popočúvam, kamaráti, s ktorými hrávam, tvrdia, že som fanatik,"prezrádza s úsmevom Vizváry. Jeho rozhodnutie venovať druhý sólový album práve Pastoriovi, nebolopre jeho okolie prekvapením. Tvorba albumu však  bola  výzvou, ako čo najlepšie vzdať hold  jazzovému velikánovi.,,Nepodarilo by sa mi to bez kľúčových hráčov - basistov RobertaVizváriho, Oskara Rózsu, Tomáša "Gaštana" Baroša a JurajaGrigláka. Svoju úlohu zvládli skvele," hovorí Vizváry. Na svoj album pozval slovenskú a českú jazzovú špičku v podaní Martina Valihoru,Anity Soul,PetraRaitla,DavidaHodeka, Štefana a MichalaBugalovcov,  RichardaCsina, Igora Saba či PavlaHoďu. Významným hosťom na albume je americký trubkár JeremyPelt.

 

Umelci o albume"ForJaco":

Oskar Rózsa, basgitarista: Hrať s Eugenom je čistá radosť. Má výnimočnú hudobnú intuíciu a schopnosť rezonovať s podstatou. Nepoužíva lacné triky a vždy k umeniu pristupuje s maximálnou poctivosťou. Mám ho rád a veľmi sa teším, že svojím aktuálnym albumom obohatil našu nie veľmi originálnu jazzovú scénu o krásny, zrelý a jedinečný titul.

Martin Valiohora, bubeník: S Eugenom nás spája dlhoročná úzka spolupráca i priateľstvo, je to inšpirujúci muzikant. Hudobne dozrel a stále posúva svoje hranice. Prajem mu, aby čo najviac koncertoval, pretože tak sa jeho hudba i album dostanú medzi ľudí.

Anita Soul, speváčka: Teším sa, že som mohla participovať na albumeForJaco, tiež mám veľmi rada tvorbu JacaPastoria. Album často počúvam pri šoférovaní, vždy ma správne naladí. Prajem mu, aby zaujal i v zahraničí, Eugenova hudba si to zaslúži.

Juraj Griglák, basgitarista:Eugenovi sa podarilo nahrať skvelý album, ktorý ma výnimočný obsah, čerpajúci z odkazu fenomenálneho muzikanta a basgitaristuJacaPastoria, a na ktorom sú výborné inštrumentálne výkony. Eugen patrí k našej klávesovej špičke a potreboval by sa ukázať aj za hranicami. Jeho kvality ocenil aj svetoznámy bubeník PoogieBell (dlhoročný spoluhráč MarcusaMillera), ktorý ho zavolal na svoje európske turné pred dvoma rokmi. Dúfam,ževďaka tomuto albumu sa mu podarídostať sa zas o krok ďalej.

Album Part two - ForJaco  sa dá objednať na adrese: part2forjaco@gmail.com

https://www.facebook.com/eugen.vizvary/?fref=ts

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre