Kreslený humor - indikátor slobody.

Pridané: 31.08.2017 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo

Autori kresleného humoru patria, medzi najslobodnejších ľudí na zemeguli. V svojej tvorbe vedia analyzovať zložité životné situácie, nachádzať kauzalitu  medzi príčinou a jej dôsledkom a dokážu ju odovzdať iným ľuďom prostredníctvom svojich obrázkov.

 

Kreslený humor je fajnKreslený humor je fajn

Mnohí  z nich však   zažili i zažíva obavu, že ich sloboda je ohrozovaná administratívnym rozhodnutím, alebo smrtiacou strelou a humor sa stáva obranou voči ohrozeniu i katarziou.  " Pocit slobody slova, myslenia  i konania vytvára rovnováhu, istoty   a zodpovednosti pre jedinca i celú spoločnosť. Hľadanie a objavovanie slobody je, spojené s putovaním po labyrintoch, ale očakávané šťastné vykročenie , môže byť aj krokom do prázdna a zrútením sa do priepasti. "  uvažuje Peter Rázus, manažér projektu z Prešovskej  rozvojovej agentúry . Spolupráca medzi slovenskými a nórskymi partnermi sa začala v roku 2016 kedy sa realizovala výstava reprezentatívnej výstavy tvorby slovenských autorov kresleného humoru a v Prešove to bola vernisáž  súťažných prác na tému Ženské práva a diskusné fóra s zástupcami mimovládnych organizáciami i študentami . Arifur Rahman, editor internetového porálu tOOns MaG má so slobodou autentické skúsenosti. Z  rodného Bangladéšu bol nútený pre jednu svojich kresieb opustiť svoju krajinu a emigrovať do Nórska, ktoré sa staol jeho novým domovom .

 

"Spolupráca so slovenskými partnermi je pre nás veľmi zaujímavá , pretože sme našli organizátorov i autorov so spoločným názorom na témy v kreslenom humore . Pri našom poslednom stretnutí v máji tohto roku pripravil zaujímavú prezentáciu Rado Repický autor moderných komiksov a pedagóg Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach a teším sa na spoločné stretnutie ".   Svojou tvorbou sa prezentujú výrazné osobnosti svetového kresleného humoru - Constantin Sunnerberg, Pawel Kuczynski , Luka Lagator, Otto Lothar, Alessandro Gatto, Angel Boligan ,ale aj Rasťo Visokai , Bobo Pernecký, Miroslav Barvičák a mnohí ďaľší .

 

Výstava je otvorená vo Výmenníku na Brigádnickej od 12.septembra 2017 a v prešovskom klube  Wave - centre nezávislej kultúry od 13.septembra 2017 .

 

Projekt  Sloboda prejavu & Pocit slobody v kreslenom humore (Freedom of Expression &  Free Feeling  in Cartoons )  je spoločným projektom  slovenských a nórskych organizátorov , výtvarníkov a dobrovoľníkov a  bol podporený z grantov EHP a Nórska a finančným príspevkom mesta Prešov . 

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre