Zoznamovať deti s pravidlami cestnej premávky je potrebné už od malička. Ako na to?

Pridané: 13.04.2018 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo

Účastníkmi cestnej premávky sa deti stávajú už od útleho veku, a tak je na rodičoch, aby im odovzdali vedomosti a skúsenosti z oblasti dopravnej výchovy. Ako k tejto problematike pristupovať podľa veku detí?


Hlavne bezpečneHlavne bezpečne

Batoľatá a deti do štyroch rokov
U detí do jedného roka máme istotu, že nebudú samostatne chodiť, a tak je v silách rodiča aspoň zabezpečiť bezpečnú prepravu v kočíku. Ten by mal byť viditeľný a mal by mať reflexné prvky. Samozrejmosťou je potom zabezpečenie dieťaťa v kočíku proti vypadnutiu. Čo sa týka detí, ktoré sa už pohybujú samy, treba ich pri chôdzi na chodníku vodiť po vzdialenejšej strane od cesty a pri prechode cesty ísť deťom príkladom. To znamená riadne sa rozhliadať na obe strany a snažiť sa deťom vysvetliť, prečo to tak robíte.


Deti v predškolskom veku
U detí v predškolskom veku časť zodpovednosti za bezpečný pohyb okolo ciest preberajú učiteľky z materskej škôlky. Aj v tomto období je však nutné deti taktiež vodiť po vzdialenejšej strane chodníka od cesty a často im vštepovať, že v blízkosti ciest si nesmú hrať.


Deti vo veku od šesť do desať rokov
Začiatok povinnej školskej dochádzky je pre deti zároveň často aj doba, kedy sa v doprave začínajú pohybovať samostatne. Nutné je teda viesť ich k samostatnosti a k ​​opatrnosti. Deti by mali vedieť, že majú prechádzať iba na prechode, používať oči a uši a čakať, kým neprejdú všetky vozidlá. Doma potom môžu rodičia hrať s deťmi najrôznejšie hry, ktoré ich zoznámia s pravidlami cestnej premávky. Obľúbená je napríklad hra Bezpečne na bicykli, ktorú možno kúpiť na e-shope pexik.cz. Tá zoznamuje hráčov s významom dopravných značiek a pravidlami jazdy. Zároveň je založená na vzrušujúcej rivalite a aj dospelí mnohokrát prídu na to, že sa nie vždy na ceste správajú správne.


Deťom je v tomto veku tiež nutné vysvetliť zásadu "vidieť a byť videný" a je vhodné obliekať ich do pestrého oblečenia a do oblečenia s retroreflexnými prvkami.

 

Deti staršie ako desať rokov
Deti sa v tomto veku stávajú viac samostatnými a začínajú si presadzovať svoje názory. Takisto však táto veková kategória patrí k najzraniteľnejším v cestnej premávke. Nutné je teda snažiť sa im vysvetliť zásady správneho správania bez prehnaného mentorovania. Jedným z nebezpečných fenoménov je zároveň aj chôdza so slúchadlami, ktorá sa môže stať osudnou.

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre