Škola volá! Ako uľahčiť prváčikom prechod do školy?

Pridané: 29.08.2018 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo

Prvý školský deň dieťaťa je veľkou udalosťou nielen pre rodičov, ale taktiež pre deti. Tie totiž začínajú novú etapu života, ktorá bude mnohokrát neľahká a strnitá. Úlohou rodičov je tak začiatok prvej triedy deťom čo najviac uľahčiť. Ako na to, bez toho aby ste deti zbytočne stresovali?


Škola voláŠkola volá

Trénujte pamäť a sústredenie
Hoci je prvý mesiac školy skôr o spoznávanie sa so spolužiakmi a učiteľmi, mali by ste si byť istí, že vaša ratolesť zvládne o výučbe dávať pozor a sústrediť sa. K tomu slúži napríklad rada Hra školou® Alexander, ktorá kombinuje zábavu s náukou o základných znalostiach. Celá séria sa tak orientuje najmä na osvojenie základných znalostí a zručností deti v predškolskom veku a zameriava sa aj na rozvoj logického myslenia, na postreh, zlepšenie sústredenia a na tréning pamäti. V Česku a na Slovensku distribuuje hru spoločnosť Pexi s.r.o.  a je možné ju zakúpiť v predajniach hračiek alebo v internetovom obchode Pexik.cz.


Pozor na preťažovanie dieťaťa
Nenechajte sa uniesť ostatnými rodičmi, ktorí svoje deti pre istotu zapísali na všetky možné voľnočasové krúžky, a svojim potomkom doprajte čas na to, aby sa najskôr rozhliadli. Pokiaľ nebude mať dieťa v prvom polroku žiadny krúžok, svet sa nezbortí. Už samotná škola je totiž tak náročnú zmenou, že nie je potrebné zahlcovať deti ďalšími aktivitami, ale naopak je na mieste dopriať im dostatok odpočinku. Navyše sa tak vyvarujete tomu, že dieťa pošlete na krúžok, na ktorý v dôsledku ani nebude chcieť chodiť.


Nešetrite na školských pomôckach
Nebudeme si nič nahovárať. Investícia na začiatku prvej triedy je nemalá a pre mnoho rodín koľkokrát zdrvujúca. Nestavajte však svoje dieťa do pozície, kedy sa bude musieť potýkať s posmechom ostatných alebo bude mať nekvalitné vybavenie. Reč je napríklad o školskej aktovke, ktorá je pre správny vývoj chrbtice úplne zásadná. Vyberajte preto takú aktovku alebo batoh, ktorý bude dostatočne veľký s možnosťou upravovania popruhov a bude vybavený reflexnými prvkami.


S dieťaťom rozprávajte a počúvajte ho
A to najmä o zmenách, ktorými prechádza. Nie každé dieťa je s prechodom zo školy do školy spokojné a je dôležité vysvetliť mu, že trochu iné pravidlá, než na aké bolo doteraz zvyknuté, nie sú nevyhnutne zlá pravidlá. Zároveň, ak sa dieťaťu hneď nedarí, nie je vhodné porovnávať jeho výkony s ostatnými deťmi. V tomto veku si dieťa ešte len tvorí svoju osobnosť a mohlo by ho to poznamenať do budúcnosti. Ak vidíte, že je preberané učivo na dieťa moc veľké sústo, venujte sa mu o to viac doma či si o ďalšom postupe porozprávajte s učiteľom.

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre