V marci pozývame na veľkú oslavu svetových a domácich hviezd moderného jazzu (+ VIDEO)

Pridané: 24.12.2019 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo

Hosťom už avizovaného koncertu Kennyho Barona a Davea Hollanda bude mladý talent slovenskej, ale aj svetovej jazzovej scény, Nikola Bankov

 

Nikola BankovNikola Bankov

Iba 21 ročný alt saxofonista je čerstvým majiteľom debutového albumu, ktorý vydal iba túto jeseň v nórskom vydavateľstve AMP Music & Records. Skladby z albumu s optimistickým názvom „Bright Future" príde aj s kapelou špičkových dánskych jazzových hudobníkov predstaviť na bratislavský jarný koncert, 17. marca 2020.

 

Skladby na album Nikola zbieral už od svojich šestnástich rokov. Album teda jednoznačne nie je prvoplánový. O tom svedčí aj fakt, že mu na ňom hosťuje aj svetová hviezda, tenor saxofonista Seamus Blake.

 

O Nikolovi Bankovi sa hovorí, že píše chytľavé skladby so sviežim a originálnym zvukom. V nových skladbách teda experimentuje s elektronikou a efektami, ktoré obohacujú zvuk jeho alt saxofónu. Pridávajú mu ďalšie zaujímavé farby a moderný zvuk.

 

Album obsahuje sedem skladieb, pričom každá má svoju silnú výpovednú hodnotu. Sú podporené skvelou interpretáciou jednotlivých členov kapely, ktorá je dokonale zohratá. Ich hra je vkusná, a elegantná a napriek modernému elektrickému zvuku ide o nesmierne kultivovanú hudbu.

 

 

 

Na koncerte v štúdiu Slovenského rozhlasu budú Nikolu Bankova sprevádzať jeho kolegovia z Dánska: August Korsgaard na syntetizátor, Jonas Gravlund na gitaru, Jens Mikkel Madsen na basgitaru a John Riddell na bicie.

 

Nikola Bankov študoval z Žiline, neskôr na Konzervatóriu v Košiciach a momentálne študuje na prestížnej The Royal Academy of Music v Dánsku. Svojmu remeslu sa priúčal aj na svetoznámej Berklee College of Music a Conservatorium van Amsterdam.

 

Hlavnou hviezdou večera bude Kenny Barron & Dave Holland Trio feat. Johnathan Blake. Trio veľmajstrov súčasného jazzu vystúpi 17. marca 2020 v Slovenskom rozhlase v rámci celoročného festivalu City Sounds.

 

Koncert týchto troch pánov bude v našich končinách tak trochu raritou a jedinečnou príležitosťou, vidieť slávnych jazzových velikánov naživo. V Európe sa totiž vyskytujú veľmi zriedkavo.

 

Klavirista Kenny Barron a kontrabasista Dave Holland spolupracujú ako duo už od roku 2014. Spolu vytvorili mimoriadny album The Art Of Conversation a absolvovali množstvo koncertov. Trio doplní mladý bubeník Johnathan Blake, syn uznávaného jazzového huslistu, Johna Edwarda Blakea. Je to veľmi komplexný a moderne cítiaci hráč, ktorý svoj talent vybrúsil v mnohých formáciách, ako Tom Harrell Quintet, Kenny Barron Trio, The Mingus Big Band a ďalších. Spolupracoval s desiatkami umelcov ako Avishai Cohen, Donny McCaslin a pod.

 

Kenny Barron počas svojej kariéry spolupracoval s „veľkými" menami akými sú Stan Getze, Ron Carter, Georg Mraz, Dizzy Gilespie či Ella Fitzgerald. V roku 2010 získal prestížnu cenu NEA jazz masters, ktorá mu bola udelená za prínos k vývoju jazzového žánru.  Kenny Barron patrí k najvplyvnejším jazzovým klaviristom a stelesňuje tradičnú, konzervatívnejšiu podobu jazzu. Je známy svojim lyrickým štýlom hrania a počas svojej kariéry sa objavil na stovkách albumov ako leader aj sideman a je považovaný za jedného z najvýznamnejších a najvplyvnejších mainstreamových klaviristov od éry bebopu.

 

Dave Holland je jazzový kontrabasista, najznámejší svojim širokým rámcom projektov - od sólových koncertov až po jeho big band. Určité obdobie pôsobil aj v kapele Miles Davisa a medzi jeho spoluhráčov patrili aj Joe Henderson, Wayne Shorter, Michael Brecker, Chick Corea, Herbie Hancock a mnohí iní.

 

Vstupenky: https://citysounds.sk/kenny-barron/  // FB event: https://www.facebook.com/events/745354942596905/  // Ďalšie zdroje:

Dave Holland: www.daveholland.com // YouTube kanál: https://www.youtube.com/channel/UCfYPAE4k83SMv52tv0d0NDQ // Kenny Barron: www.kennybarron.com // Johnathan Blake: www.johnathanblake.com

 

Najbližší koncert City Sounds Festivalu: JANOSKA ENSEMBLE meets RICHARD GALLIANO - 17.12.2019 (18:00 a 20:00), Slovenský rozhlas

https://www.facebook.com/events/431117427763550/

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre