COVID 19 bude mať vážne dôsledky na cestovný ruch na Slovensku!

Pridané: 01.06.2020 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo

Podľa prieskumu Asociácie organizácií cestovného ruchu Slovenska (AOCR) už v apríli tohto roka zvažovala viac ako polovica poskytovateľov služieb v slovenských destináciách prepúšťanie zamestnancov alebo časť zamestnancov aj prepustila. 

 

Nemecko - HolandskoNemecko - Holandsko

AOCR a KOCR Banskobystrický kraj Turizmus zrealizovali v apríli 2020 prostredníctvom svojich členských organizácií cestovného ruchu (OCR) prieskum dopadu mimoriadnych opatrení spôsobených COVID 19 na cestovný ruch na Slovensku, do ktorého sa v priebehu jedného týždňa zapojilo spolu 154 subjektov. K dopadom krízy sa vyjadrili podniky, ale aj samosprávy, ktoré sa spoločne prostredníctvom organizácií cestovného ruchu podieľajú na vytváraní podmienok pre rozvoj malých obcí, ale aj silnejších slovenských destinácií.

 

"Prieskum nás utvrdil, že situácia je vážna. Slováci si pod letnou dovolenkou predstavujú najmä dovolenku pri mori. Zatiaľ čo naše hotely a zariadenia, ktoré toto obdobie prežili, prijímajú prísne opatrenia a stojí ich to nemalé finančné prostriedky, v médiách sa skloňujú možnosti otvárania hraníc a výhody letných dovoleniek v zahraničí. Tiež sa ukazuje, že väčšina Slovákov radšej nepôjde na dovolenku nikde, ak nemôže ísť k moru..." uviedla predsedníčka AOCR Michaela Sendeková.

 

Podľa výsledkov prieskumu sa len polovica podnikov zatiaľ nezamýšľa ukončiť svoju činnosť, ostatné sa už buď rozhodli, že ukončia podnikanie, alebo nevedia situáciu odhadnúť. Je nevyhnutné si uvedomiť, že cestovný ruch je priemysel, v ktorom na Slovensku podniká viac ako 100 000 malých a stredných podnikov, ktoré tvoria pracovné miesta pre viac ako 387 000 ľudí (zdroj: ŠÚSR, Satelitný účet cestovného ruchu). Podniky cestovného ruchu v prieskume uviedli, že riešia existenčné problémy. Ak sa im aj podarí v tejto situácii prežiť, ich finančné zdravie a stabilita bude poznačené vysokou až chronickou zadlženosťou.

 

V súvislosti so zhoršovaním ekonomickej situácie na Slovensku očakávajú ťažké časy aj samosprávy, ktoré budú trpieť od budúceho roka výrazným výpadkom príjmov z podielových daní. Mnohé samosprávy však prichádzajú o zdroje financovania už dnes, pretože plošným zatvorením zariadení prišli o príjmy z dane za ubytovanie. Daň za ubytovanie platí návštevník pri pobyte v zariadení, väčšinou vo výške do jedného eura na osobu/prenocovanie. V roku 2018 boli príjmy obcí z tejto dane vo výške viac ako 15 mil. €. Odhad výpadku príjmov obcí z tejto dane za posledné mesiace zastavenia cestovného ruchu je v tomto momente na úrovni viac ako 4,5 mil. €. KOCR Banskobystrický kraj Turizmus združuje 6 oblastných organizácií, čo je spolu 300 subjektov a jej predsedníčka Iveta Niňajová, zdôrazňuje aj to, že členovia očakávajú nielen finančnú pomoc od štátu ale aj pomoc s marketingom, nakoľko ich rozpočty sú oklieštené. Tu je apel aj na štát, aby hľadal synergické možnosti marketingu na domácom trhu práve s organizáciami cestovného ruchu. 

 

V tejto chvíli musia pomôcť slovenskému cestovnému ruchu a ekonomike okrem štátu aj dovolenkári. Prieskum totiž upozornil aj na to, že na mnohé podniky sa nevzťahoval vládny balík pomoci. Medzi ne patria prakticky všetky obecné a mestské podniky a zariadenia, ktoré prišli rovnako o zdroje príjmov na ich financovanie, ako ostatné podnikateľské subjekty a okrem toho prídu aj v ďalšom období o príjmy z podielových daní, miestnych daní a poplatkov. Sú to napríklad kúpele, akvaparky a iné, ktoré sú často hlavným ťahúňom návštevnosti do regiónu.

 

Dovoľte nám citovať uznávaného a scestovaného profesora Krčméryho v rozhovore pre Televíziu TA3. "Za najbezpečnejšiu a najférovejšiu považujem dovolenku na Slovensku aj pre to, že sme to dlžní našej krajine, lebo mala silný otras v turistickom ruchu - hotely, reštauračné zariadenia...Slovensko je nádherná krajina!" (zdroj: YouTube/Televízia TA3).

 

Oblastné a krajské organizácie sieťujú partnerov v slovenských destináciách tak, aby sa cestovný ruch rozvíjal po vzore krajín s vyspelým cestovným ruchom. V súčasnosti združujú už viac ako 1000 aktérov (podnikateľov, samospráv aj tretí sektor). Na území obcí, kde tieto organizácie pôsobia sa aj vďaka tejto koordinácii ročne zrealizuje až 86 % všetkých prenocovaní na území Slovenska. Ich zástupcovia apelujú v tejto ťažkej dobe najmä na Slovenských návštevníkov "dôležité je uvedomiť si, že Slovensko zasiahol koronavirus vďaka prijatým opatreniam len minimálne a stráviť dovolenku doma na Slovensku je určite bezpečnejšia možnosť ako stráviť ju v zahraničí. Podporením slovenských destinácií sa môže naša ekonomika spamätať a obyvatelia si budú môcť dopriať v ďalších rokoch bezpečnú dovolenku aj v zahraničí", uviedol Jiří Pěč, výkonný riaditeľ OOCR Región Stredné Slovensko.

 

Asociácia organizácií cestovného ruchu Slovenska (AOCR) je otvorená platforma pre všetky organizácie cestovného ruchu, jej cieľom je spoločne profesijne a odborne rásť výmenou skúseností, znalostí a zastupovaním záujmov ich členov na prospech udržateľného ekonomického rozvoja slovenských destinácií.  

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre