Prečo Rádio Expres zavádza?

Pridané: 19.09.2008 | Autor: EvaBacigalova | Pridal: chris

Fantasticky využilo Rádio Expres svoju nedostihnuteľnú počúvanosť a schopnosť podávať informácie so silnou pridanou emočnou hodnotou.

 

MekyMeky

Desať dní si môžu návštevníci jeho stránok zadarmo sťahovať novú pesničku Mira Žbirku „Vieš byť zlá“, desať dní to moderátori pravidelne avizujú a podporujú silnými sloganmi typu „prelomový okamih v histórii slovenskej hudby“, či „prvý slovenský interpret ponúka svoju pesničku na stiahnutie úplne zadarmo“.

Bublina je nafúknutá do perfektného tvaru a na prvý pohľad je bez akéhokoľvek kazu.  Ak by však nešlo o špecifický druh spolupráce medzi umelcom a rádiom ale o klasickú reklamu, bolo by na mieste, aby Rada pre reklamu nekompromisne zasiahla.  Rádio Expres totiž minimálne zavádza, ba môžeme bez zábran povedať, že klame.

Miro Žbirka totiž nie je prvým, ba dokonca ani druhým slovenským interpretom, ktorý poskytol svoje dielo zadarmo na stiahnutie cez internet. Pred ním to už skoro pred rokom (!!?!) spravila skupina Lavagance a Laco Lučenič.
„My sme náš album Orthodox Experience poskytli zadarmo na stiahnutie dva týždne predtým, než vyšiel na riadnom nosiči. Bolo to v novembri alebo decembri 2007,“ spomína si gitarista Lavagance Smasho.  „Udialo sa to všetko na našich oficiálnych stránkach www.lavagance.sk a bolo to aj slušne medializované. Mnohí fanúšikovia boli prihlásení vopred a čakali na polnoc, keď sme pesničky sprístupnili. Na druhý deň ich už viac ako tisíc malo náš album v i-podoch.“
Odozvy na tento krok mali Lavagance vynikajúce. Nový album chystajú na marec budúceho roka, s časovým predstihom plánujú opäť aspoň pár skladieb poskytnúť fanúšikom zadarmo na internete.

Podobne postupoval v tom istom čase aj Laco Lučenič. Jeho stránky www.lucenic.sk patria vo všeobecnosti medzi tie moderné a progresívne, aj z nich sa dala zadarmo stiahnuť Lacova pesnička už v minulom roku.
„Jednu skladbu z albumu XLL som nahral v unikátnej verzii, ktorá nikde inde nie je k dispozícii. Práve tú sme umiestnili na stránky s tým, že si ju ľudia mohli  stiahnuť,“  reagoval Lučenič.

Rozhodnutie prezentovať pesničku „Vieš byť zlá“ ako čosi absolútne unikátne zrejme nebolo Mekyho. S oveľa väčšou pravdepodobnosťou ide o marketingový ťah rádia s cieľom zužitkovať exkluzívnu nahrávku naozaj dôkladne.  Veď interpreti ako Laco Lučenič, či skupina Lavagance sú úplne mimo hudobného vkusu poslucháčov Expresu a nie je vylúčené, že o ich aktivitách nemajú potuchy ani ľudia, ktorí sa v rádiu zaoberajú hudobným formátovaním. Aj tak sa takáto absurdná chyba mohla vyskytnúť v jeho komunikácii.

Ku cti Rádia Expres však slúži, že dokáže  humbuk spraviť dokonca aj okolo pesničky, ktorá ani nie je v pravom zmysle slova nová. Ide o coververziu takmer tridsať rokov starej skladby z prvého albumu skupiny Modus.

Vieš byť zlá: Modus 1979:

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre

user avatar
chris | 26.09.2008 08:43:49 Reagovať
Skús niektoré z tých čo su aj na tejto stránke. Žiadna "hektická veselosť" moderátorov. Naozaj iba hudba.
user avatar
chris | 26.09.2008 08:41:32 Reagovať
treba vypnut a nepoleyie Ti uy na nervy. To je jednoduche :-)
user avatar
porad | 19.09.2008 12:28:44 Reagovať
ano, medialny humbuk ala express expert radio uz riadne lezie na nervy ... fakt by im trebalo sliapnut na krk ...