Gothic Lolita

Pridané: 08.01.2009 | Autor: Mika | Pridal: BarBara

Na niekoho pôsobia odstrašujúco, na iných zas zvláštne a niekoho to možno aj vzrušuje. Chcel by som takého človeka stretnúť! Náš stredoeurópsky vkus je z japonských Lolitiek väčšinou v rozpakoch. Z Japonska sa táto móda pomaličky presúva aj do Európy a tak vás chceme pripraviť, že možno už aj na Slovenských uliciach budete pravidelne stretávať gotické strašidielka!
Ghotic LolitaGhotic Lolita
Štýl „Gothic Lolita" vznikol približne pred desiatimi rokmi v Japonsku. Postarala sa o to japonská rocková skupina Malice Mizer, najmä jej kapelník Manu. Aj keď v krajine vychádzajúceho slnka to nie je žiadna prevratná novinka, stále sa teší obrovskej popularite! Mladé Japonky sú dokonca ochotné brať si kvôli najnovším módnym trendom spotrebné úvery. Do oblečenia totiž investujú majetok!
Lolita aLolita bLolita b

Cieľom japonskej Lolity je budiť dojem mladosti, detinskosti či bábiky. Hlavne, preboha, nevyzerať sexi! Lolity sa inšpirujú viktoriánskym štýlom obliekania, porcelánovými bábikami a obdobím rokoka. Základom sú čipky, mašličky, volány, sukne s krinolínou, nariasené spodničky, čierne linky na očiach a červený rúž. Z farebných kombinácií sú prípustné len bielo-čierna a červeno-čierna. Veľmi dôležité sú tiež doplnky ako napríklad obrovské brošne, čelenky, dáždniky, baretky, mašle a plyšové medvedíky. Tie si s obľubou vešajú na zipsy kabátikov, na kľúče, kabelky a podobne. Keďže je japonská kultúra otrokom diktátu mladosti, ženy na seba vešajú aj doplnky, ktoré by ste u nás zohnali akurát tak v hračkárstve. Špeciálne obľúbené sú napríklad čačky značky Hello Kitty.
Väčšina dievčat sa za Lolitky prezlieka len na koncerty japonských skupín, iné v tom chodia na stretnutia Lolitiek alebo na prechádzky. Sú však aj šialenkyne, ktoré tomuto štýlu prepadli natoľko, že v ňom chodia stále - do práce, do školy, po ulici, na nákupy a podobne.
Japonskí chlapci a mladí muži samozrejme nechcú za dievčatami zaostávať a tak v tejto móde aj oni našli inšpiráciu. Mužské verzie Lolity sa volajú „ouji" a najradšej nosia módu z viktoriánskeho obdobia. To znamená nohavice po kolená, chlapčenské blúzky a podkolienky. Dokonca si holia nohy, používajú make-up, lesk na pery alebo špirálu. Napriek tomu, miestne dievčatá po takýchto úkazoch šalejú!

Aby ste sa v tomto štýle vedeli zorientovať čo najlepšie, prinášame vám základné rozpoznávacie znamenia jednotlivých podkategórií.
Classic Lolita - napodobňuje vzhľad viktoriánskej porcelánovej bábiky. Snaží sa, aby pôsobila disciplinovanejším dojmom. Uprednostňuje kvetinové vzory a farby ako šampanská, ružová, modrá a hnedá.
Country Lolita - je viac klasická s jemným nádychom naivity
Sweet Lolita - všetko musí mať ružové a nevinné, v záplave krajok pôsobí veľmi detinsky
Industrial Lolita - oblečie si len to, čo je asymetrické
Punk Lolita - je kráľovnou príveskov. Je ovešaná mašľami, perlami, retiazkami, čipkami, špendlíkmi, brošňami a náramkami. Všetko sa samozrejme ráta na stovky!
Elegant Lolita - nosí krátke mnohovrstvové sukne - všetko v elegantných tmavých farbách
Erotic Lolita - je lascívna a vyzývavá. Necháva provokačne vytŕčať spod oblečenia spodnú bielizeň.
Aristicrat Lolita - najvyšší štýl pre skutočné dámy

Je toho skutočne veľa a zorientovať sa v tom majú niekedy problém aj samotné Lolitky. Možno aj preto pre nich vchádza magazín „Gothic and Lolita Bible". Asi nie je potrebné rozoberať, čo sa tam môžete dočítať...
Nič proti Lolitkám, ale u nás je táto móda vhodná tak maximálne na karneval, nie?

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre