Sardínia - Karibik Stredomoria

Pridané: 24.08.2009 | Autor: Mika | Pridal: Medo

Za divokrásnymi plážami, azúrovým morom, nezničenou prírodou a skalnatými zátokami nemusíte cestovať do Karibiku. Rovnako krásne zákutia a ešte oveľa viac nájdete aj na druhom najväčšom ostrove Stredomoria - na Sardínií! Samotní Taliani nazývajú Sardíniu „ostrovom, kde sa zastavil čas".

sardiniasardinia

Zabudnutý raj v Stredozemnom mori
Turisti objavili Sardíniu až v 60-tych rokoch minulého storočia. Dnes tu dovolenkujú najžiarivejšie svetové hviezdy! Ostrov si stále zachováva šarm nedotknutej oblasti. Miestny parlament dokonca pred pár rokmi prijal zákon obmedzujúci turistický ruch. Nenájdete tu žiadne obrovské hotelové komplexy, pretože hotely sa môžu stavať len do výšky dvoch poschodí. Nevýhodou takejto politiky je to, že za pôžitok v lone Sardínie si treba slušne priplatiť. Na ostrove je najdrahšie z celého Talianska. Ceny sú tu vyššie až o 30 %! Sardínia tak vytvára ideálne podmienky pre náročných turistov, ktorí hľadajú pokoj ale aj všetok komfort.

Dovolenka s celebritami
Sardíniu si zamilovala talianska smotánka. Pred pár rokmi ju objavil aj Hollywood. Na celebrity z celého sveta môžete naraziť najmä na pobreží Costa Smeralda v prístavoch Porto Cervo a Porto Rotondo. Vstupenkou medzi prominentnú spoločnosť je „molto di soldi", čiže veľa peňazí. Užívať si môžete v spoločnosti politikov, hercov, spevákov, modeliek alebo športovcov. Na severe Sardínie majú svoje vily talianski futbalisti Fabio Cannavaro, Francesco Totti alebo Alessandro Del Piera. V Porto Rotondo má vilu Silvio Berlusconi, pravidelne sa tu objavuje modelka Naomi Campbell, automobilový pretekár Mika Hakkien a svojho času tu rada oddychovala aj princezná Diana. Niektoré pláže na Smaragdovom pobreží sú však pre bežných smrteľníkov uzavreté. Vstup si zabezpečíte nielen zaplatením mastného vstupného ale aj šperkami a drahými módnymi doplnkami, bez ktorých vás tu nevpustia!

Ak si chcete pozrieť Costa Smeraldu z vtáčej perspektívy, vyberte sa na vrch Monte Moro, z ktorého je vraj najkrajší výhľad na svete. Uvidíte prístavy, v ktorých kotvia tie najúžasnejšie jachty a na niektorých z nich sú dokonca pripravené helikoptéry. Na kopcoch sú roztrúsené vily a haciendy, nechýba golfové ihrisko. Z vyhliadky Monte Moro dohliadnete až na 30 kilometrov vzdialený ostrov Korzika.

 

sardinia 2

 

Sardínsky Stonehenge
Symbolom Sardínie je nuragh - zvláštne kruhovité stavby, ktoré po sebe zanechali Nuraghovia, ktorí na ostrove žili v rokoch 2000 až 600 p.n.l. Nuragh je kruhovitá veža postavená z balvanov tmavého čadiča. Kamene boli na seba kladené bez použitia spojovacieho materiálu. Niektoré boli na seba vrstvené bez opracovania, niektoré až po dokonalom obrúsení. Dávni stavitelia ich na seba ukladali v čoraz užších kruhoch, až kým sa stavba neuzavrela kupolou. Hrúbka múrov na niektorých miestach dosahuje až 7 metrov, takže vo vežiach sa po celý rok udržiava stála teplota. Dnes je po celej Sardínií roztrúsených približne 7-tisíc kamenných stavieb v tvare zvonu. Dodnes však nikto netuší, načo tieto stavby slúžili. Teórií je viacero - niekto predpokladá, že stavby slúžili na uctievanie mŕtvych, ďalší predpokladajú, že ide o náboženské stavby, väčšina však typuje, že veže slúžili ako útočisko pre obyvateľstvo v čase bojov. Zvláštnosťou tiež je, že nuraghy boli objavené len nedávno úplnou náhodou. Po druhej svetovej vojne došlo na ostrove k obrovským zosuvom pôdy, ktoré odhalili tajomné stavby.

Sardínia toho samozrejme ponúka oveľa viac - najkrajšie pláže Európy, fascinujúce útesy vysoké neraz aj 300 metrov, rímske mestá, staré amfiteátre a kúpele a mnoho ďalších pamätihodností, prírodných krás a atrakcií. Ktorými sa necháte zlákať, je len na vás!

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre