KALAŠNIKOV – hviezda medzi zbraňami.

Pridané: 01.02.2008 | Autor: Mika | Pridal: Medo

Ak práve nepatríte medzi teroristov skupiny al-Kajda alebo nie ste členom pouličnej bandy desaťročných černoškov niekde v Afrike, predpokladám, že samopal kalašnikov ste nikdy v rukách nemali. Napriek tomu je 10 vecí, ktoré by ste o tejto zbrani mali vedieť!

fotografiafotografia

 

 

 

1. Samopal kalašnikov pred pár mesiacmi oslávil svoje 60. narodeniny a za tento čas sa stal najrozšírenejšou strelnou zbraňou histórie. Odhaduje sa, že v celom svete existuje 100 miliónov kusov tohto samopalu. V porovnaní so svojimi predchodcami bol a je jednoduchý a lacný. Zoženiete ho od 50 do 250 dolárov za kus.

2. AK47 /avtomat Kalašnikova vzor 1947/ vynašiel tankista Michail Timofejovič Kalašnikov, keď ležal v nemocnici po zbombardovaní svojho tanku. Inšpiroval sa nemeckými a českými zbraňami a pomáhali mu dvaja ruskí plukovníci. Pre propagandu bol však mladý komunista Kalašnikov zaujímavejší ako armádni konštruktéri a tak novinári spomínali len jeho.

3. Michail Timofejovič na AK47 nezarobil. Svoju zbraň si zabudol dať patentovať a Sovietský zväz veselo rozdával licencie spriateleným krajinám.

4. Vynálezca žije dodnes len zo štátneho dôchodku. Je na tom tak zle, že pred štyrmi rokmi predal svoje meno nemeckej firme, ktorá pod značkou „KALAŠNIKOV" predáva vodku, dáždniky, hodinky, vody po holení a tenisové rakety.

5. Samopal kalašnikov si v 2.svetovej vojne nezastrieľal, ale potom už asistoval pri každom bojovom konflikte v Európe, Ázii, Afrike a Amerike. Podľa skromných odhadov kalašnikov zabil viac ľudí ako atómová bomba v Hirošime. Michail Timofejovič sa vyjadril, že keby to bol vedel, tak radšej zostrojí kosačku na trávu.

6. V Afrike sa stal Kalašnikov natoľko populárny, že ho môžete vidieť nielen v rukách malých detí, ale niektoré z nich majú toto meno zapísané aj v rodnom liste. Chlapcov s menom Kalašnikov môžete familiárne oslovovať Kalaš alebo Kali.

7. Kalašnikov si obľúbil aj Usáma bin Ládin, ktorý sa na svojich propagačných videozáznamoch objavuje so samopalom v ruke. V ruke ho drží aj latinskoamerický revolucionár Che Guevara na svojom najslávnejšom plagáte. Mozambik má AK47 dokonca na svojej národnej vlajke.

8. Automatická zbraň Kalašnikov sa vyrába aj dnes, konkrétne v meste Iževsk na Urale a v ďalších, presne nezrátaných čiernych dielňach po celom svete.

9. Kalašnikov dokáže strieľať aj za roh!

10. S kalašnikovom sa takmer vždy trafíte! Dokáže vypáliť až 600 striel za minútu a istota je takmer sto percentná, že aspoň jedna z nich váš cieľ, aj pobehujúci, zasiahne.

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre