Tajomstvá škótskeho kiltu

Pridané: 25.09.2009 | Autor: Mika | Pridal: Medo

Stretnúť Škóta v kilte je rovnako pravdepodobné ako stretnúť Terchovca v kroji. Na ulici nič podobné neuvidíte, avšak na svadby, pohreby alebo sviatky neexistuje ani v Škótsku ani v Terchovej ideálnejšie oblečenie ako to tradičné. Navyše Škót si kilt oblečenie aj do divadla, opery, na slávnostnú večeru a ďalšie významné príležitosti.

kilt 4kilt 4

Sukňa nesukňa
Aj keď kilt javí všetky charakteristické znaky sukne, v skutočnosti to sukňa nie je! Ide vlastne o dômyselne poskladaný pruh vlnenej kockovanej látky nazývanej tartan v dĺžke 6 až 8 metrov. Škótski chlapi si po prvý krát kilt obliekli v 16. storočí. Táto „výstrednosť" sa objavila len v jednej jedinej oblasti, vo Vrchovine. Najskôr išlo o tzv. veľký kilt, na ktorého výrobu sa používal 8 metrov dlhý pruh látky. Kilt v tejto podobe neslúžil len ako oblečenie ale aj ako prikrývka. Keďže nešlo o veľmi praktické oblečenie, postupom času sa veľký kilt pretransformoval na malý kilt. Jeho nosenie a aj obliekanie bolo oveľa jednoduchšie a tak si kilt v 19. storočí získal mužov v celom Škótsku.


Kilt už niekoľko storočí nepodlieha móde. Meniť sa môže len jeho farebný vzor. Na výber je okolo 5000 rôznofarebných kombinácií. Dokonca existuje národný register - Škótsky úrad pre tartan, ktorý všetky vzory eviduje. Veľa vzorov je spojovaných so starými škótskymi klanmi a rodinami ale aj oblasťami, kniežatstvami alebo univerzitami. Najznámejším je pravdepodobne červený kráľovský tartan klanu Stewart - červený s čierno žlto bielymi kockami.


Oblečením kiltu sa „parádivosť" Škótov nekončí. Okrem sukne si musia obliecť biele podkolienky a do pravej z nich si vopchať dýku Sgian Dubh tak, aby z nej mierne trčala. Je to prastarý zvyk, ktorým sa vyjadruje, že človek prichádza s dobrými úmyslami a preto svoje zbrane neskrýva. No a keďže kilt nemá ani jedno vrecko, jeho súčasťou je aj sporran - čo je kožená kapsička. Ku kiltu si Škóti väčšinou obliekajú tradičný škótsky krátky frak s vestou, smokingovú košeľu a motýlik alebo neformálne tweedové sako, bielu košeľu a kravatu.

 

kilt 3kilt 2kilt 1


Čo vlastne nosia pod kiltom?
Toto je najčastejšia otázka v súvislosti s kiltom, ktorá nedá spávať mnohým ženám ale aj mužom na celom svete. Bohužiaľ žiadny prieskum sa na túto tému zatiaľ nezrealizoval a tak pravdivú odpoveď na ňu poznajú len samotní nositelia kiltov. Tvrdenie, že pravý Škót má pod kiltom len to, čím ho obdarila príroda, sa veľmi nezakladá na pravde. Škóti sa vraj rozhodujú podľa počasia, osobných preferencií a príležitosti. Ak si kilt oblečú na tanečnú zábavu, určite pod ním majú aj spodnú bielizeň. Na 100 % nenosia pod kiltom nič len vojaci. Dokonca im to tak ako v minulosti zakazujú vojenské zákony!


Ak túžite mať vo svojom šatníku kilt aj vy, máte dve možnosti. Buď si vyberiete v obchode nejaký lacnejší model alebo si ho tak ako Škóti dáte ušiť na mieru. Cena veľmi kvalitného na mieru šitého kompletu sa pohybuje okolo 550 libier.


Zachovať tradičný škótsky odev aj pre ďalšie generácie sa snažia aj mladí módni tvorcovia. Kilt 21. storočia je prispôsobený duchu doby a preto majú vrecko na mobilný telefón. Táto inovácia má mladých navnadiť, aby nosili tradičný kilt a nedávali prednosť džínsom. Vylepšené modely kiltov samozrejme časť verejnosti pobúrili.
Stretnúť Škóta v sukni nemusíte len v Škótsku. Svoj národný odev si hrdý Škót oblečie aj v zahraničí. Kiltom totiž dávajú jasne najavo, že sú súčasťou hrdého, slobodomyseľného a nepokoreného národa.

 

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre