Dáždniky: Ochránia, zabavia aj informujú

Pridané: 28.10.2009 | Autor: Mika | Pridal: Medo

Dáždniky 21. storočia toho dokážu oveľa viac, ako len ochrániť pred dažďom. Majú unikátny dizajn a takmer neuveriteľné schopnosti. Je viac ako isté, že takýto dáždnik by ste nikdy nezabudli v obchode alebo autobuse. Strážili by ste si ho ako oko v hlave!

UmbrellaUmbrella

Inteligentný dáždnik - na trhu sa objavil dáždnik, ktorého majiteľ už nikdy nebude musieť sledovať počasie. Dáždnik to totiž urobí za neho! V jeho rukoväti je zabudovaný Wi-Fi prijímač a okamžite ako dáždnik zaznamená predpoveď prehánok, rozsvieti sa jeho rúčka na modro.


Dáždnik do silného vetra
- niekedy je veľmi komické sledovať ľudí, ako bojujú so svojím dáždnikom v silnom vetre. Ak nechcete, aby sa niekto bavil na váš účet, zožeňte si špeciálny dáždnik, ktorého výrobca garantuje, že vydrží nápor vetra o rýchlosti 100 km/h. Dáždnik má samozrejme mimoriadne pevnú konštrukciu ale zároveň aj špeciálny aerodynamický tvar s postranne predĺženou strieškou.


Stále suchý dáždnik - je ušitý zo špeciálneho mikroskopického vlákna, z ktorého stačí nečistoty a vodu jednoducho striasť a je okamžite suchý a čistý.


Svetielkujúci dáždnik - vďaka tomuto modelu sa rozžiaria aj tie najšedivejšie a najupršanejšie dni! V jeho špeciálnej látke sú zabudované špeciálne diódy, ktoré začnú pri zvyšujúcej sa vlhkosti svetielkovať. Niekomu takýto dáždnik pripomína hviezdnu oblohu, niekomu cirkus. V každom prípade zaručuje originalitu!


Vyhrávajúci dáždnik - daždivé dni vám spríjemní aj tento model. Pri jeho otvorení sa rozoznie hudba, ktorú si môžete meniť podľa nálady.


Stojací dáždnik
- v porovnaní z predchádzajúcimi dáždnikmi nie je tento ničím výnimočný. Jeden malý detail však z neho robí skutočný unikát. Jeho hrot sa totiž končí kovovou trojnožkou a tak ho už nikdy nebudete musieť opierať o stenu alebo do kúta. Tento dáždnik si môžete postaviť hoci aj uprostred miestnosti.


Minidáždnik - väčšina dám očakáva od dáždnika jediné - aby sa zmestil do jej kabelky. Čím je menší, tým je praktickejší. Najmenší voľnepredajný dáždnik na svete meria len o trošku viac ako obyčajný mobilný telefón. Keď je zložený má len 17 centimetrov a pri otvorení je veľký ako klasický dáždnik.

 

dazdnik 3dazdnik 2dazdnik

 

DÁŽDNIK AKO DOPLNOK
Dáždnik je počas upršaných jesenných dní nevyhnutnosťou. Vhodne zvolený model vás nielen ochráni pred dažďom a vetrom ale aj štýlovo dotvorí váš imidž. Aby dáždnik poslúžil ako efektný módny doplnok riaďte sa jednoduchým pravidlom - čím je vaše oblečenie pestrejšie, tým by mal byť dáždnik jednoduchší, respektíve jednofarebný. Ak je naopak váš outfit strohý, rozveseľte ho veselým modelom dáždnika. My však navrhujeme sústrediť sa na dáždniky vo veselých farbách. Nudnej šedi bude v našich uliciach nasledujúce mesiace dosť! Klasické dáždniky s pevnou rukoväťou sú znakom kvality, tradície, elegancie a trvácnosti. Ak máte šťastie a nikde ho nezabudnete, určite vám vydrží pár rokov. Investovať do kvalitného dáždnika sa skutočne oplatí. Vyhnite sa kúskom za pár eur alebo dokonca centov. Takéto dáždniky sú podobne ako hygienické vreckovky len na jedno použitie.

Kým sa dáždnik dostal až do 21. storočia, musel prejsť vzrušujúcou niekoľkotisícročnou cestou. Síce sa presne nevie, ktorá vyspelá civilizácia ho vymyslela, isté je len to, že najskôr chránil pred slnkom. Dokazujú to nielen mnohé staroveké maľby, ale aj jeho názov. Medzinárodne používaný názov umbrella pochádza z latinského umra, čo v preklade znamená tieň. Ak si preložíme slovo parasol, tak zistíme, že para znamená ochranu a sol slnko.


Parasol dlhé stáročia chránil len korunované a vznešené hlavy. V antike to bol výlučne ženský doplnok, ktorý nad dámskymi hlavami nosili otroci. Muž by radšej dostal úpal, akoby mal držať nad sebou slnečník. Na prelome letopočtov dostáva parasol takmer rovnakú podobu ako má dnes. Zdokonalili ho Číňania, ktorí dáždniky ako prví napúšťali voskom a lakom, aby boli vodeodolné.


V Európe sa opäť slnečníky objavili až v 15. storočí. Taliani začali vyrábať umbrelly z kože alebo navoskovanej látky. Aj keď boli dosť ťažké a nedali sa zatvárať, stále to bol výhradne dámsky doplnok.
Prvým mužom, ktorý sa objavil na verejnosti s dáždnikom nad hlavou bol cestovateľ a spisovateľ Jonas Hanway. V Londýnskych uliciach vzbudil obrovský rozruch, za čo si vyslúžil posmech. Sem tam na jeho dáždniku skončilo aj zhnité ovocie! Aristokrati totiž považovali muža s dáždnikom za chudáka, ktorý nemá na kočiar. Nakoniec však anglickí gentlemani zistili, že dáždnik je mimoriadne praktická vec. Dodnes sa mu v lepších kruhoch hovorí Hanway. V roku 1830 sa v Londýne objavil prvý obchod, ktorý sa výlučne špecializoval na výrobu dáždnikov. Mimochodom funguje dodnes!

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre