Dobroslav Chrobák: DRAK SA VRACIA (obsah literárneho diela)

Pridané: 04.03.2010 | Pridal: rookie

V naturistickej novele - rozprávke Drak sa vracia sa autor autor pozerá očami viacerých ľudí. Nedodržiava chronologickú postupnosť príbehu, k niektorým udalostiam sa vracia a vysvetľuje ich neskôr.

 

Dej sa začína v chalupy Šimona Jariabka, kde sa jeho žena Eva zaoberá domácimi prácami. Večer sa jej zdá nezvyčajný, zvuky dediny sa líšia od zvukov ostatných večerov.

 

Je preto nepokojná. Keď sa Šimon vráti domov domov, podá mu mlčky večeru a čaká, kým sa naje. Po večeri čaká na mužove príkazy, čo robiť ďalší deň.

 

Šimon však Eve oznámil, že sa vrátil Drak. Eva začína spomínať na čas keď bol drak jej milý. Malého Martina - Draka, našiel Lepiš Madlušovie pri ceste. Bol slepý, ale jeho kôň zastal a nepohol sa, kým Lepiš chlapca nenašiel. Lepiš sa Martina ujal a vychoval ho. Vyučil ho svojmu remeslu - hrnčiarstvu, ktoré si Martin obľúbil a venoval sa mu.. Martin sa počas svojho detstva nestretával s inými deťmi, pretože s Lepišom žili v dielni vzdialenej od dediny.

 

Keď Martin - Drak dospel, vytrpel si od dedinčanov veľa krívd a nespravodlivostí , obviňovali ho z neúrody a sucha.

 

Prvé stretnutie Evy a Martina bolo veľmi zvláštne. Eva bola na lúkach po trávu, on sa pred ňou z ničoho nič objavil a bozkával ju na ústa. Ich vzťah sa prehĺbil, a keď ho dedinčania zranili, starala sa oňho aj napriek ohováraniu dedinských klebetníc, že sa prespala s Drakom. Martin Eve nikdy nič nesľuboval. Keď po vyliečení odišiel, Evu to nemilo zaskočilo. Chcela na Martina počkať, narodil sa jej syn, no Drak sa stále nevracal.


Jedného dňa ju požiadal o ruku Šimon Jariabek. Vzala si ho, aj keď ho neľúbila.. Šimon mal Evu úprimne rád a svojou nevšímavosťou mu ubližovala.O tom, že sa Drak blíži k dedine sa dedinčania dozvedeli od voziara, čo sa vracal so soľou z Podolinca, ktorý im povedal, že ho videl na ceste.

 

Dedina dostala strach, myšlienky všetkých sa točili okolo Draka. Nikto si nevedel dať rady. Dedinčania chceli počkať, kým Šimon príde do krčmy, lebo sa domnievali, že bude vedieť a mal by všetko s Drakom vyriešiť. Do krčmy však vošiel Drak. Pozdravil, objednal si jedlo a pálenku, najedol sa a odišiel. Všetko sa odohralo v hrobovom tichu. Potom príšiel do krčmy aj Šimon.

 

Keď príde domov, oznámi Eve, že sa vrátil Drak. Potme si balí veci, pretože chce Eve dovoliť, aby sa vrátila k Drakovi.

 

Eva sa však vracia v noci domov.

 

Ďalší deň ráno Šimon robiť poriadky s Drakom, pretože to od neho dedina očakáva, berie sekeru a ide k vyžihárni. Šimon však vidí Draka naprávať lastovičie hniezda a ukladať jedno vypadnuté mláďa späť do hniezda. Dojme ho to, a rozhodne sa nechať Draka na pokoji.

 

Do dediny práve príde obecný pastier, ktorý pasie dedinskú čriedu a oznamuje, že vypukol rozsiahly lesný požiar a čriedu treba odviesť do bezpečia, a on sám nepozná vhodnú cestu. Drak sa ponúkne Richtárovi, že on dovedie čriedu do bezpečia.

 

Richtár sa po porade rozhodne poslať Draka, uzavrie s ním však dohodu, že ak čriedu nedovedie do týždňa, podpália mu chalupu. S Drakom pošlú aj Šimona.

 

Cestou sa Drak so Šimonom zbližujú a Šimon si vytvára novú mienku o Drakovi. a zachráni mu aj život.
Čriedu nájdu v zlom stave. Rozhodnú sa preto, že ju nechajú napásť a nabrať síl. Drak pošle posla do dediny s touto správou.

 

Drak sa každý deň na istý čas vytráca a Šimon ho začína podozrievať, po stretnutí so skupinou Poliakov sa domnieva, že im stádo predal. Obviní ho a dôjde aj k bitke. Šimon sa predčasne vracia do dediny a podpáli Drakovi chalupu. Na jeho prekvapenie ale prichádza Drak so stádom, ktoré celé v poriadku odovzdá richtárovi. S ním spolu prichádza jeho poľská ženou Zoška. Drak berie popdpálenie chalupy, ako niečo nevyhnutné, čo znamená aj vyrovnanie aj koniec zlých vzťahov medzi ním a dedinou.
Celý príbeh vlastne rozpráva Eva, teraz už stará mať, v podobe rozprávky pre svojho vnúčika. Šťastný koniec typický pre rozprávky sa tu objavuje v tom, že pri príchode Draka si Eva uvedomila, že ich vzťah sa dávno skončil.

 

Prvý krát pocítila vrúcny cit k Šimonovi a pochopila, že to bol práve on, koho mala celý čas túžobne očakávať. Odvtedy žili Eva so Šimonom šťastne, až kým nepomreli.


Vnútornym zmyslom novely Drak sa vracia je " hľadanie stratenej cti, lásky a dôvery ľudí ". Drak stelesňuje v kolektívnom podvedomí dediny zlo a nešťastie. Dedina sa s ním zmieruje, až keď sám s nasadením vlastného života pri lesnom požiare zabraňuje pohrome. Riešením konfliktu je vzájomné pochopenie a odpustenie, nájdenie vlastnej ľudskosti. Nie je náhodou, že dielo bolo napísané a vydané počas druhej svetovej vojny a odráža všeobecný pocit straty a absencie ľudskosti, ale zároveň ponúka riešenie.

 

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre