Delfín - liečiteľ?
Dodnes sa nezistilo ako a prečo má na človeka plávanie s delfínmi pozitívny vplyv. Hovorí sa, že vysielajú elektromagnetické vlnenie, ktoré dokáže ovplyvniť niektoré procesy v našom tele. Niekto zas tvrdí, že ultrazvuk delfínov stimuluje endokrinný systém človeka. Tieto zvieratá dokonca dokážu priaznivo ovplyvniť naše mozgové vlnenie. Aj ďalšie experimenty ponúkajú zaujímavé zistenia. Zistilo sa, že niektoré deti sa vďaka delfínom učili dva až desať krát rýchlejšie ako deti, ktoré do kontaktu s delfínmi neprišli. Tiež sa zistilo, že delfínoterapia zlepšuje sociálnu situáciu rodín s postihnutými deťmi. Dôkazov, že delfínoterapia funguje je veľmi veľa. Faktom tiež je, že stretnutie s delfínom, dotyky a zvuky, ktoré vydávajú, pôsobia veľmi pozitívne na psychiku postihnutého dieťaťa.
Delfín - záchranár?
Každý morský vlk vám ochotne rozpovie historku o delfínovi, ktorý zachránil topiaceho sa človeka. Dokonca sa známe prípady, keď skupina delfínov odohnala žralokov od nič netušiacich plavcov. „Záchranárske" správanie delfína sa dá jednoducho vysvetliť. Ide vlastne o ich vrodený inštinkt! Faktom je, že delfinej matke pri pôrode vždy pomáhajú ďalšie minimálne dva delfíny, ktoré okamžite po pôrode sprevádzajú novorodenca na jeho prvej ceste za vzduchom k vodnej hladine. Rovnako sa delfíny správajú aj pri akomkoľvek zranenom jedincovi - aj pri človekovi! Inštinkt im velí, aby zviera alebo človeka postrkovali až k vodnej hladine, aby sa mohli nadýchnuť. Delfíny sú dokonca ochotné pomôcť aj zranenému žralokovi, voči ktorým za normálnych okolností prejavujú nezmieriteľnú agresivitu!
Delfín - inteligent?
Asi vás sklameme, ale najnovšie výskumy dokazujú, že inteligencia delfínov sa trošku preceňuje. Ak by sme ich rozumové schopnosti hodnotili podľa veľkosti mozgu, ktorý majú o 300 gramov ťažší ako človek, boli by na tom veľmi dobre. Faktom ale je, že mozog okrem neurónov tvoria aj neuroglie, ktoré vytvárajú prostredie pre správne fungovanie neurónov. Zistilo sa, že mozog delfína má obrovský nadbytok neuroglií a len veľmi málo neurónov. Takže schopnosť delfínov reagovať až na 16 rôznych podnetov a príkazov je skôr vecou výcviku ako vlastnej inteligencie.
Aj keď ste sa možno dozvedeli informácie, ktoré trošku pošramotili dokonalú povesť delfína, veríme, že na vašich sympatiách voči nemu sa nič nezmenilo!
Komentáre
Ďalšie články
Hudbarss
TATA BOJS 21. februára vo vašej obývačke
Dvadsiaty ročník EXIT festivalu sa bude konať podľa plánu v júli 2021!
Miro Žbirka bude intenzívne komunikovať cez La Manche
Plyšová bábka Adolfeen vydáva seriózny album (+ VIDEO)
Marek Ztracený presúva turné „RESTART 2021“ (+ VIDEO)
Aneta Langerová v nominácii na Európsky nezávislý album roka 2020 (+ VIDEO)
Panoráma a 1. miesto - Bažant Pohoda Online 2011. Zahrejte sa, a pozerajte WARM UP na MeToo.sk.
Bažant Pohoda ONLINE 2011 na jednom mieste! Pozrite si záznamy koncertov, predstavení aj diskusií.
Miro Jaroš: „Tlaková níž je presne taká, akú som ju chcel mať“
MeTooTV: program Koncertu pre všímavých
Filmrss
Cesta za uzdravením Angely Orosz – ženy narodenej v koncentračnom tábore
Sledovanie pohrôm a tragických príbehov je zdravé
AMC vstupuje do nového roka dvoma premiérami
Asterix a Obelix: 5 zaujímavostí, ktoré ste nevedeli o spupných Galoch
Hannah Montana: Komu naprší do nosa, musí ísť domov medzi sliepky
lifestylerss
Roman Ondak: SK Parking, 2001/2021
Baletná megahviezda Vladimir Malakhov predstaví vnútorný svet Nureyeva
Čakanie skončilo. Borodáč príde za divákmi online
Košické divadlo vstúpi do nového roka viacerými premiérami naživo aj online
Poppers: droga alebo afrodiziakum?
Venušine guličky - čo krok, to slasť!