text

Bude Hobit, nebude Hobit

Pridané: 26.02.2008 | Autor: MartinMarton | Pridal: marcel13

Všetci už sme unavení z toho, aké manipulovateľné stádo z nás robí hollywoodske štúdio New Line, neustále nás obťažujúce lacnými výkrikmi do tmy. To, čo sa deje s Hobitom, „predkračovaním" novozélandskej fantasy trilógie Pán prsteňov, dosahuje vrchol našej trpezlivosti. Aby sme vás tým donekonečna neotravovali aj my, pokúsime sa vás v jednom texte informovať o tom, o čo zhruba ide. Aby ste mali svätý pokoj.

 

Gandalf ŠedýGandalf Šedý

J.R.R. Tolkien napísal Pána prsteňov, ale ešte pred ním stvoril rozprávku Hobit, v ktorej sa odohrali udalosti, na ktoré trilógia nadväzovala (prvý výskyt Gluma či Bilbov nález Jedného Prsteňa). Pokusy sfilmovať Pána prsteňov končili naprieč rokmi biedne; niektorým tvorcom sa ho zhmotniť nikdy nepodarilo (a tak John Boorman radšej nakrútil Excalibur), iní skončili pri kreslenej verzii. Najlepšie dopadli tie filmy, ktoré Tolkiena viac či menej vykradli (štvrtá epizóda Hviezdnych vojen alebo Willow).

 

Až nástupom „novej doby" (s tomu odpovedajúcimi počítačovými možnosťami) nakrútil Peter Jackson (Braindead - Živí mŕtvi) na jeden záťah kompletnú trilógiu. Ako to dopadlo s tržbami a počtom Oscarov všetci dobre vieme. Kým sa Jackson vrhol na ďalšie vysnené projekty (King Kong), huncútski producenti z New Line uvažovali, ako ryžovať peniažky zo ságy, ktorá skončila. Bolo otázkou času, kedy ich pohľad padne na útlu knižku Hobit.

 

Réžie veľmi jednoduchého príbehu (jeden hobit, skupina trpaslíkov, občas Gandalf Šedý, uprostred obrovské pavúky a na konci drak a menšia vojna) sa mal znova chopiť Jackson; vrátiť sa na nový začiatok starého príbehu... prečo nie, diváci to majú radi („nové" Star Wars; Casino Royale). Producenti začali myslieť na dobro svojich peňaženiek (a pravdaže dobro diváka) a prišli k záveru, že kvôli jednému filmu sa im do toho ísť neoplatí. Vyhlásili teda, že najmú zručných scenáristov s ale póóóriadnou predstavivosťou a tí rozvetvia stručný dej na DVA CELOVEČERNÉ FILMY. Diváci spýtavo nadvihli obočie, ale v konečnom dôsledku boli radi, Pán prsteňov započal príjemnú tradíciu „každý rok jedna návšteva Stredozeme", tak prečo ju nezopakovať? Kým „Hobit 1" by mal byť plus mínus presnou adaptáciou knižky, „Hobit 2" bude „fiktívny", respektíve knižnou predlohou neistený (Tolkien žiadneho „Hobita 2" nikdy nenapísal) a má byť akýmsi „mostom", ktorý spojí „Hobita 2" s  nakrúteným Pánom prsteňov. Obidve snímky pôjdu do kín s ročnou prestávkou (2010, 2011). Malo sa začať nakrúcať, lenže...

 

Lenže Jackson odmietol spolupracovať s producenti, ktorí ho údajne finančne na Pánovi prsteňov podviedli. Tí nedali najavo strach z rúcania vysneného vzdušného zámku a vyhlásili, že Jackson nie je jediným režisérom na planéte. Tento postoj im nevydržal dlho - vyrukovali len s jediným „poriadnym" náhradným menom a to so Samom Raimim. Svet však prijal jeho Spider-Mana 3 rozpačitejšie ako sa čakalo a samotný Raimi (už nakrútil jednu fantasy - Armádu temnôt) dostal zajačie úmysly; pravdepodobne nechcel, aby si ho história pamätala ako človeka, ktorý sa na čelo takého veľkého projektu dostal za takýchto podmienok.

 

Naozaj vás to zaujíma, čo sa deje teraz? Naďalej sa ráta s párikom filmov, pričom posledné udalosti naznačujú, že Jackson by teoreticky súhlasil aspoň s produkovaním, čím by sa „udržal duch predlohy". Pravdaže s rizikom, že by výrazne zasahoval do práce režiséra. Nech by ním bol ktokoľvek, bol by v podstate len bábkou. Tento týždeň sa šepká o Guillermovi del Torovi (Faunov labyrint). Lacná reklama žije ďalej: nakrúcanie teoreticky dokážu zastaviť dedičia Tolkiena, ktorým z New Line vraj nezaplatili za trilógiu ani dolár.

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre