Inokrajom uší

Pridané: 29.10.2007 | Pridal: chris

Košická skupina Ears prekvapila a zároveň potešila v polovici apríla hudobných priaznivcov novým albumom Inokraj, nadväzujúcim na debut pEARSing (2001) a druhý počin Adamaeva (2002).

 

Cover albumu InokrajCover albumu Inokraj

Na scéne sa tak rehabilitovala novinkou po takmer piatich rokoch, ktoré poznamenali skupinu tvorivo, no najmä personálne. Post bubeníka zaujal po odchode Mira Gregu staronový člen Tomi Beneš, čakajúci od svojho odchodu vraj len na telefonát bývalých spoluhráčov, ktorí ešte na uvoľnené miesto gitaristu draftovali bývalého agilného fanúšika Milana Chlebáka. Odstup času podčiarkol správnosť tohto rozhodnutia a pripomenul vďačnosť trpezlivosti prinášajúcej ruže. Osvedčila sa totiž aj pri tvorbe novinky, pretože skupina sa s ňou nechcela uponáhľať, aby prvoplánovo zaplátala miesto vo svojej diskografii či vyvrátila mienku o stagnácii.

 

Znalci ich tvorby vedia, že stojí na svojskej lyrike, melodike a éterickej atmosfére, čo deklarovali prvé dva počiny a úspešné kompozície ako Dobre sa jej padá, Farba mesiaca alebo Slávik už spieva. V popredí tvorby novinky Inokraj stojí pocit, na vykreslenie hĺbky ktorého sú v skladbách prispôsobené všetky zložky - text, kompozícia, aranžmán a nepochybne aj interpretácia a inštrumentácia. Spojenie týchto atribútov tak tvorí emotívne kompaktný a sympatický celok, vypovedajúci okrem zanieteného prístupu k práci aj o posune k výraznejšie pesničkovému dielu v porovnaní s predchádzajúcimi platňami. Túžba po kvalitnom zachytení hĺbky pocitov a hodnoty v skladbách kladie v tejto súvislosti nároky aj na poslucháča resp. na jeho hĺbkové vnímanie a núti ho urobiť si na album čas. Hudobne platňa Inokraj, ktorá podľa slov speváka Filipa Orátora absolútne vystihuje skupinu v súčasnosti, zostáva na popovo alternatívnom poli s tradične výrazným vplyvom elektroniky. Autorským potenciálom vypomohol dominantnej dvojici Orátor/Silverman gitarista Milan Chlebák - autor titulnej piesne Inokraj, ktorý sa osvedčil aj spevák v skladbe In Vivo. Tradične kovovým imidžom neprehliadnuteľný Silverman sa zaskvel kompozične v skladbe Hravá láska a v mierne ľudovo voňajúcej kompozícii Mamka, ako óde na rodinnú pohodu. Filipov emotívny a charizmatický vokálny prejav je už neoddeliteľnou poznávacou značkou skupiny, prispievajúcej k vážnosti a hĺbke skladieb. Napriek myšlienke nekĺzať po povrchu, ale poskytnúť poslucháčovi hodnotu s kvalitou znie platňa príjemne, vzdušne a ľahko. Práve tento aspekt z nej robí pútavú galériu zrelých životných pocitov, ktoré vďaka spracovaniu a podaniu živo vibrujú v každom vnímavom poslucháčovi. Nadčasovým odkazom, bezpochyby najzrelšieho počinu skupiny, ktorého dĺžka vzniku zodpovedá kvalite, je citlivé a vnímavé prežívanie života na plný dúšok. Na zdravie!

 

Imro Šimig