Slovenský mykológ Ladislav Hagara pripravuje najväčší atlas húb na svete

Pridané: 28.02.2010 | Autor: TASR | Pridal: rookie

Popredný slovenský mykológ európskeho formátu a známy spisovateľ, publicista a autor hubárskych príručiek Ladislav Hagara, žijúci v Bratislave, si čoskoro splní svoj dlhoročný sen, ktorým je vydanie najväčšieho atlasu húb na svete.

 

dubakdubak

Nedávno podpísal zmluvu na vydanie plnofarebného obrazového atlasu húb, ktorý bude obsahovať približne 2000 druhov húb a asi 2500 fotografií. V súčasnosti spracúva textovú časť. Fotografie na 80 percent zhotovil sám pri výskume húb. Použije tiež zábery kolegov mykológov, ale aj snímky od 50 amatérskych fotografov húb zo Slovenska a Českej republiky. Posledné časti knihy, ktorá bude preložená i do češtiny, má odovzdať do konca septembra 2010. Kniha sa dostane na verejnosť pravdepodobne v júni 2011.
     
Vyjde v Ottovom nakladateľstve, kde projekt tejto knihy ležal na stole už tri roky, konštatoval Hagara. Bol to však jeho sen už pred rokom 1989, kedy mu vyšli prvé menšie atlasy húb. Vtedy sa mu to nepodarilo z ekonomických dôvodov. Ale vydať takúto knihu je mimoriadne nákladné aj teraz. Aby naozaj uzrela svetlo sveta, budú ju tlačiť v Číne, kde sú tlačiarenské služby nepomerne lacnejšie ako v Európe, uviedol.
     
Ladislav Hagara je príkladom človeka, ktorého záľuba priviedla až k vede. Odmalička chodieval na huby do hôr v okolí Novák, kde sa narodil. V dospelosti začínal ako novinár a publicista, napísal niekoľko románov a popri tom sa venoval hubám, najmä ich fotografovaniu. Vydal dovedna 20 kníh o hubách, viaceré boli preložené do češtiny, francúzštiny, holandčiny, nemčiny i maďarčiny. Spracovávanie hubárskych publikácií si od neho vyžadovalo, aby sa neustále vzdelával a zdokonaľoval v mykológii. Dopracoval sa až k zloženiu vedeckej ašpirantúry v Botanickom ústave Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Huby vedecky skúma, svoje poznatky publikuje v domácich i zahraničných odborných časopisoch, spracoval prvú monografiu drevokazných korticoidných húb na Slovensku. Zostavil najväčší hubársky herbár húb vyskytujúcich sa na Slovensku, ktorý má už približne 14.000 položiek.

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Nádherné Slovensko ako na dlani

Komentáre