Ivan Bukovčan: KÝM KOHÚT NEZASPIEVA (obsah literárneho diela)

Pridané: 06.03.2010 | Pridal: rookie

Hra s prvkami existencializmu rieši morálne a etické otázky zodpovednosti človeka za svoje činy.

 

Dráma v dvoch dejstvách sa odohráva počas novembrovej noci roku 1944 v mestečku okupovanom Nemcami po potlačení Povstania.


Postavami hry sú desiati ľudia, ktorých Nemci zadržia ako rukojemníkov po zabití nemeckého vojaka. Príkaz vydal veliteľ von Lucas a dal zadržať tých obyvateľov, ktorí porušili zákaz vychádzania po devätnástej hodine.


Zadržaní sú horár Terezčák, holič Uhrík, zaľúbenci študenti Fanka a Ondrej, pôrodná babica, zverolekár Šustek, neznámy tulák, prostitútka Marika, pani lekárniková a učiteľ Tomko.


Rukojemníci najprv nevedia o čo ide, pokladajú to za omyl. O zabití vojaka sa dozvedia až od Mariky, ktorú privedú poslednú.


Do pivnice, kde sú zavretí, prichádza miestny Nemec, pán Fischl, obchodník s drevom, ktorí im vysvetlí prečo sú zavretí a že keď sa nenájde do svitania pravý vinník, budú všetci popravení.


Fischl sľubuje, že sa bude snažiť za nich prihovoriť, hlavne za horára, pretože jeho syn Fischlovi pomohol počas povstania a horárovho syna potom zastrelili partizáni.


Zverolekár argumentuje, že by ho mali pustiť, pretože musí zasiahnuť v obvode, kde hrozí epidémia slintavky. Holič zas dúfa, že mu prepustenie vybaví známy, ktorého holí.


Učiteľ sa prihovára za horára a za babicu.


Keď Fischl odíde, začne nervozita a strach rukojemníkov stúpať, dúfajú, že Fischl pomôže, ale neznámy Tulák nemá ilúzie o Nemcoch a predpokladá, že je treba sa pripraviť na smrť.


Keď rukojemníkom po polnoci prinesú chlieb a tulák si ho krája vojenským nožom, obviní ho holič Uhrík, že vrahom bol on.


Keď Nemci vyzvú babicu, aby povedala kde bola rodiť, prizná sa, že bola robiť potrat a horára neprepustia, pretože zistia, že práve jeho syn pomáhal partizánom, čo ale starého horára poteší.


Ani holiča a zverolekára neplánujú Nemci prepustiť, ale Fischl im priniesol podľa neho dobrú správu, stačí keď sami rukojemníci vyberú spomedzi seba jedného, čo bude popravený, ostatní potom budú prepustení. Uhrík hneď poukáže na tuláka. Ale od Fischla, sa dozvie, že nôž zostal v tele zabitého.


Učiteľ Tomko vyčíta potom Uhríkovi neľudské správanie a žiada od Fischla hodinu na rozmyslenie.


Holič a zverolekár Šustek potom naznačujú, že obetovať by sa mal starý horár, lebo si už požil a nemá toho veľa pred sebou, prípadne aby to bola prostitútka Marika, keďže jej život má vzhľadom na spoločenské postavenie, menšiu hodnotu ako ich.


Učiteľ je šokovaný, starec pripomína trojnásobnú biblickú zradu do svitania kým kohút nezaspieva, čo učiteľ glosuje, že sami rukojemníci zrádzajú seba, svoju ľudskú podobu.


Ondrej sa chce prihlásiť, aby zachránil Fanku, ale tulák mu v tom bráni a navrhuje neprijať veliteľov návrh, pretože výberom jednej obete, by sa všetci stali jej vrahmi.


Holič navrhuje, aby vybrali niekoho iného, kto nie je v pivnici, nejakého známeho buriča. Tulák ho s odporom kritizuje a holič ho v náhlom záchvate zlosti britvou zabije. Tak v sebe holič Uhrík zaprel do svitania človeka.


Prichádza Fischl a nalieha, aby sa rozhodli, dáva na stôl kľúč, ktorý má použiť ten, kto ako vinník vyjde prvý z pivnice.


Holič Fischlovi tvrdí, že tulák sa priznal a zabil sa sám. Ale Marika vykričí pravdu a učiteľ, horár, Ondrej, Fanka a Marika, ktorí ľudskú tvár nestratili odmietajú veliteľovu ponuku.


Uhrík, ktorý sa už stal vrahom a zradcom, je pod tlakom, horár mu pripomína Judáša a jeho vlastný trest.


Holič chce, aby mu niekto podal kľúč, ale nikto tak nespraví,


Učiteľ ho dokonca chce zadržať, ale Uhrík kľúč vezme a vychádza z pivnice. Rukojemníci počujú streľbu zo samopalu.


Hraničná situácia, kde sa vlastne nemecký veliteľ s premyslenou krutosťou snaží urobiť z rukojemníkov vrahov odhaľuje charaktery a pravú ľudskosť postáv. Nie je to len vojnová, ale predovšetkým osobná psychologická existenciálna dráma.

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre