text

François Ozon opäť v kurze

Pridané: 18.03.2008 | Autor: MarekVatral | Pridal: marcel13

V súčasnej plejáde autorského kina sú filmy Françoisa Ozona vskutku sympatickým zjavom.  Vychutnať si ich v pohode dokážu nie len náročnejší diváci, ale aj obyčajní konzumenti, ktorých film naozaj baví a vedia sa z neho úprimne tešiť
François OzonFrançois Ozon
Magický existencializmus, ktorý dokáže do toho ktorého filmu hockedy vdýchnuť z neho robí vskutku svojbytného pána režiséra. Uistil nás o tom už viac krát. Občas síce tematicky pokuľháva, ale ešte sa nestalo, aby nakoniec neuviedol veci do pôvodného stavu. Už je proste taký. Vie si priznať, kde a akej chyby sa dopustil, aby nám to ako divákom opätovne vrátil aj s úrokmi. Stalo sa to tak už viac krát. Po kritikou nie príliš najšťastnejšie prijatých snímkach Bazén (Swimming Pool, 2003) a 5 X 2 (2004) nakrútil existenciálne podobenstvo spadajúce do tzv. „trilógie smútku" Čas, ktorý zostáva (Le temps qui reste, 2005). Podobne ladené príbehy o nevyliečiteľne chorých ľuďoch čakajúcich na istú smrť už dávnejšie nevybíjajú dych, ale tento sa zadiera pod kožu už len kvôli unikátne zachytenej atmosfére. A nie len kvôli nej, ale aj kvôli tej - a hoďme to tu na rovinu - posratej ľudskosti, ktorou sú okrem hlavného hrdinu nasiaknuté aj neľahké osudy vedľajších postáv.

Už jeho nasledujúci film Angel kto vie aké nadšenie nevzbudil... No čo už François, teraz si znovu na ťahu ty!

A veruže, tento mesiac sa François Ozon púšťa do nakrúcania filmu "Ricky".  Do hlavných úloh si k sebe tento raz prizval francúzsku herečku Alexandru Lamy a herca, ktorý si prednedávnom zahral vo vynikajúcom Faunovom labyrinte (réžia Guillermo del Toro) Sergi Lópeza. Obaja stvárnia neobvyklý pár vychovávajúci  neobyčajné nadané dieťa.  Podľa slov režiséra budeme mať ako diváci dočinenia s filmovou kolážou rozličných filmových žánrov počnúc hororom, komédiou, sci-fi a dokonca aj s prvkami rozprávky.  Žánrové zložky budú zakomponované do bežných sociálnych problémov oboch hrdinov. Priznám sa, že po mojich skúsenostiach s včasnejšou filmovou tvorbou Françoisa Ozona si tento, dovolím si tvrdiť odvážny experiment, neviem celkom dobre predstaviť.

Pri tomto filme bude Ozon pracovať aj s úplne iným producentom než tomu bolo doteraz. Rickyho vyprodukuje Claudie Ossard d'Eurowide Film a za špeciálne efekty bude zodpovedať Buf Compagnie. O podobnú mystifikáciu sa už raz pokúšal, konkrétne v spomínanom kvázi trilery Bazén, kde sa mu to ani trochu nepodarilo. Tak teda veľa šťastia, François.

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre