Zuzana Smatanová – Tabletky odvahy

Pridané: 30.10.2007 | Pridal: chris

Všeobecne overenou pravdou o tom, že „Nič nezostane stále" lákala do svojej hudobnej lekárne počas uplynulého leta speváčka Zuzana Smatanová, aby v tretine septembra ponúkla zákazníkom nový produkt nazvaný „Tabletky odvahy".
Cover albumuCover albumu

Odvahu siahnuť po novinke, pokrstenej tradične smotanou, tento krát z maminých rúk samotnej Zuzany, prejavilo už značné množstvo spokojných klientov, ale aj okoloidúcich, za čo jej na nástenku úspechov pribudlo 23. októbra ocenenie trojitou platinovou platňou. Dvadsaťtriročná dvojnásobná zlatá slávica, vystupujúca počas štvorročného pôsobenia na scéne veľmi civilne a prirodzene, živý tento obraz aj „Tabletkami odvahy". Priamočiara, uhladená, nezakomplexovaná pop-rocková platňa bez autorského špekulovania obsahuje všetko to, čom má slušne vychovaná platňa hlavného stredného prúdu obsahovať. (dievčensko-ženské pesničkárstvo, chytľavé melodické nápady, uhladený pop-rockový domáci zvuk a šat) „Veď ľudia nie sú zlí, keď búria sa veselou pesničkou" - s overenou kapelou za chrbtom.

Momentálne rádiovo úspešné tvrdenie „Zdá sa že to stačí" kontinuálne podčiarkuje sťa druhý singel vyrovnanosť celku a signalizuje prirodzený posun zrejúcej pesničkárky pasovanej do pozície slovenskej Alanis Morissette. Hoci Zuzanin hlas a tvorba od víťazstva v súťaži Coca-Cola Pop Star akosi len príjemne plávajú okolo môjho sluchu a výnimkou nie ani tretí počin, musím oceniť jej odvahu tvrdo na sebe pracovať a túžbu neštylizovať sa za každú cenu do niečoho, čím nie je. Doteraz najosobnejšia platňa, vychádzajúca v ústrety domácemu pop-rockovému poslucháčovi takmer po všetkých stránkach je toho hmatateľným dokladom a najmarkantnejším ukazovateľom, pretože je príjemná, svieža v textoch niekde, balansujúcich na hrane pseudo-poetiky a uveriteľnosti, zrozumiteľná a hitovými ambíciami vyrovnaná oproti predchodkyniam Entirely Good a Svet mi stúpil na nohu. Napriek tomu, že kompozične neprináša nič nové, pocity a nálady sa rytmicko-melodicky prelievajú od „Posledného a pevného rozhodnutia" cez sympatickú rytmiku pravdy „Nič nezostane stále", „Malé dávky vonkajšieho sveta", „Vzdialenosť", „Druhýkrát" „Včely" až po skladbu „Neprichádza nič". Nečakanou čerešničkou na piškótovej torte je bezmenná intímna nahrávka skrytá v stope posledného jedenásteho tracku „Malo sa to stať" s banjom Reného Jankoviča .

Neoddeliteľný nástrojom pre Zuzaninu výpoveď a liečbu vlastného vnútra sa stala gitara, na ktorej pochopiteľne stoja aj „Tabletky odvahy". Po ich niekoľko násobnom užití treba odvážne skonštatovať to, že sú z medicínskeho hľadiska placebom - t.j. fiktívnym liekom, ktorý pacienta užitím poteší či uspokojí, ale bez hlbšieho účinku, čo zaváňa psychoterapiou. To, že hospodárenie nielen s hudobnými liekmi je na Slovensku zaujímavé, nie je žiadnou novinkou, no to či domáca pop-rocková liečba stredného prúdu v budúcnosti splní svoju účinnosť v prípade poslucháča a zároveň bude napredovať zostáva stále reálnou hypotézou. Na druhej strane poslucháč siaha iba po všade dostupných hudobných liekoch a sám koriguje do určitej miery ich účinnosť.

Zuzana je vďaka svojim chutným „Tabletkám" aspoň o krok odvážnejšia!

 

Imro Šimig

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre

user avatar
Nikto | 07.01.2008 19:33:12 Reagovať
Len aranzersky nedotiahnuty... skoda. Dievca ma potencial....
user avatar
Lucyl27 | 29.12.2007 18:28:14 Reagovať
Je to veľmi dobrý album....fakt môžem potvrdiť.