Ústredným exponátom hasičskej expozície v Hodruši je striekačka z roku 1911

Pridané: 26.10.2010 | Autor: TASR | Pridal: rookie

Takmer storočnú hasičskú striekačku na ručný pohon obnovili v obci Hodruša-Hámre v okrese Žarnovica. Miestna samospráva a dobrovoľný hasičský zbor z miestnej časti Kopanice na jej rekonštrukciu získali 7000 eur z Nadácie VÚB.

 

striekačkastriekačka

Podľa starostu Jozefa Urama, striekačka značky R. Czermack, M.K. Priv. Feurloschgeräte - Fabrik, Teplitz i. B. so štítkom s rakúskou orlicou, je historickým skvostom. Podľa vyjadrenia historičky Evy Lovásovej zo Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici patrí táto technická pamiatka z roku 1911 k pamiatkam s celoeurópskym významom.
     

Striekačka je vystavená v obnovenej hasičskej zbrojnici na Kopaniciach s večerným nasvietením a je súčasťou stálej hasičskej expozície. Obec chce o rok usporiadať oslavu k 100. výročiu vzniku tejto vzácnej pamiatky, ktorá je významnou súčasťou kultúrneho dedičstva obce.

 

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona"

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre