text

Teplý riaditeľ na Rockforte

Pridané: 06.11.2007 | Autor: MarekM | Pridal: marcel13

Vo filmovej brandži je mnoho umelcov, ktorí otvorene prezentujú svoju homosexuálnu orientáciu. Zarážajúci je ale fakt, že šiesty diel Harryho Pottera vo svojom filmovom stvárnení situuje riaditeľa Dumbledora do polohy gaya. Snímky o homosexuáloch zaberajú miesto na poli kinematografie z viacerých dôvodov. Chcú ukázať homosexuálnu menšinu, ich práva a život...
Aharry.jpgAharry.jpg

Po páde cenzúry sa homosexualita, rovnako ako heterosexualita, stali normálnou súčasťou filmu. Boom filmov zobrazujúcich 4%-né postavy zosilnel najmä v 90-tych rokoch. Tie sú často pre svoju orientáciu situované do trpiteľských úloh, či horkosti ich osudu. Tak ako vo filme Philadelphia Tom Hanks verne zobrazuje život a smrť gaya umierajúceho na AIDS, bojujúceho nie len proti ochoreniu, ale proti celej spoločnosti. Homosexuáli bývajú zobrazení aj pozitívne a spoločensky akceptovaní, žijúci plnohodnotný život, ako Matt z Melroce Place. Slúžia aj na pobavenie, čoby karikatúra afektovaného postoja, ako tomu bolo v Miss špeciálny agent 2. Vždy ale na vyjadrenie istého posolstva divákovi.

Šokujúca je skutočnosť priniesť problém homosexuality medzi deti. Upozorniť na opačnú orientáciu a potrebu tolerancie je predmetom inej formy, než násilne vsadiť gaya do takej postavy, ako je Albus Dambedore v šiestom pokračovaní Harryho Pottera. Aké je posolstvo...?

Šestku režíruje David Yates, ktorý režíroval aj piaty diel série. V roku 2006 obdržal cenu za najlepšiu réžiu v televíznom filme The Girl In The Cafe, ale zdá sa že zatúžil po niečom viac. Harry Potter a Polovičný princ by mu za daných okolností mohli priniesť nemalú publicitu a pritiahnuť kopec kontroverzných vyjadrení. Nechajme sa prekvapiť, akých konkrétnych prejavov homosexuality sa nakoniec dočkáme v tomto filme pre mládež, ktorý sa začal nakrúcať v septembri tohto roku. Že je však riaditeľ školy v Rockforde skutočne gay, potvrdila pre časopis Times aj samotná autorka J.K.Rowlingová.

Ak to má byť nový trend, tak rozprávky o zlom vlkovi, drakoch či strigách onedlho vytlačia príbehy o pedofiloch unášajúcich deti, o matkách, ktoré ich zamykajú v pivnici, či náhodných exhibicionistoch v parku. Latka a veková hranica sa posúvajú...

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre