text

Najlepší nemocničný seriál – Dr.House. Potvrdí to tretia séria?

Pridané: 08.11.2007 | Autor: MichalBelobrad | Pridal: marcel13

"Dr.House" patrí medzi najpopulárnejšie lekárske seriály na svete. Vyniká medzi takými značkami ako je M*A*S*H, Chicago Hope či Pohotovosť. Americké média dokonca vyhlasujú, že je nielen najlepším seriálom tejto sezóny, ale najlepším z nemocničného prostredia vôbec.
TO JE ON!TO JE ON!

Dej sa odohráva v univerzitnej nemocnici Princeton-Plainsboro v New Jersey, kde svoju prácu vykonáva zarastený, neupravený a večne rebelujúci Dr. Gregory House (Hugh Laurie). Kvôli problémom s nohou chodí s paličkou a proti bolesti užíva vicodín. Naoko všivák, v skutočnosti geniálny odborník na infekčné choroby, nefrológiu a diagnostiku. Svojím správaním a rečami však irituje a ponižuje kolegov i pacientov. Sprevádzajú ho vyjadrenia: „Všetci klamú," alebo „Budeme to liečiť. Ak sa to zlepší, máme pravdu, ak nie, bude to niečo iné".

Na najzložitejších prípadoch v nemocnici pracuje so skupinou mladých lekárov. Houseov tím sa skladá z neurológa Dr. Errica Foremana (Omar Epps) s pochybnou minulosťou (a istou podobnosťou samému Houseovi), ženskú časť zastupuje vľúdna imunologička Dr. Allison Cameronová (Jennifer Morrisonová) a posledným v trojici Houseových spolupracovníkov je špecialista na intenzívnu starostlivosť, Dr. Robert Chase (Jesse Spencer). House má jediného „skutočného" priateľa, Dr. Jamesa Wilsona (Robert Sean Leonard), špecializovaného onkológa, s ktorým konzultuje svoje prípady. Jeho najvýraznejší protipól tvorí primárka a správkyňa nemocnice Dr. Lisa Cuddyová (Lisa Edelsteinová) - ich vzťah je poznačený neutíchajúcim napätím a večnými nezhodami. Za všetkými problémami síce stoja Housove nesplnené povinnosti na klinike, má to však aj jeden háčik. Dr. House je totiž najlepší lekár na klinike a pre záchranu pacienta vykoná čokoľvek. Jeho nekonvenčné metódy ku všetkému slávia úspech.

Režisérom prvej časti bol Bryan Singer (Podozriví, prvé dve časti trilógie X-men, Superman sa vracia). Na tvorbe a produkcii sa podieľa spolu s Davidom Shoreom, pričom obaja už získali cenu Emmy aj Peabody. Tvorcovia priznávajú, že House má veľa spoločného so Sherlockom Holmesom, ktorý v obľúbených románoch a poviedkach Arthura Conana Doylea dokáže, okrem iných schopností, odhadnúť ľudí, sotva vstúpia do miestnosti. Nepotrebuje s nimi ani len prehovoriť! Rovnako tak House. Vojde do miestnosti a skôr než ktokoľvek niečo povie, prednesie diagnózu. A ako Sherlock má Dr. Watsona, aj Greg má tiež len jedného priateľa a to Dr. Wilsona. Celý seriál je v podstate detektívka, kde sa hlavný protagonisti snažia dolapiť zločinca - chorobu.

Za úspechom stojí aj samotný predstaviteľ hlavnej postavy, Brit Hugh Laurie. „Často odo mňa chcú, aby som zhrnul osobnosť Dr. Housea do niekoľkých viet. To nejde. To je na ňom fascinujúce. Je plný protikladov." hovorí Hugh, ktorý Housa nepokladá za takého veľkého darebáka ako ostatní: „Pre mňa je hrdinom. Je to chlapík, ktorý neustále hľadá pravdu, pretože tá pravda môže jedného dňa zachrániť život vám alebo niekomu, koho milujete."

Typickým znakom tohto britského herca je čierny humor, ktorý uplatnil pri stvárnení Grega. Za svoj výkon bol nominovaný na cenu Emmy, dvakrát získal Zlatý glóbus.

Seriál Dr. House absolvoval premiéru 16.novembra 2004 na americkej televíznej stanici FOX. V priemere ho vždy sledovalo 17 miliónov divákov. Aktuálne vysiela táto stanica štvrtú sériu.

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre