Vrah s dušou umelca...Matador

Pridané: 17.07.2008 | Autor: Mika | Pridal: BarBara

Nasledujúci článok nie je vhodný pre slabšie povahy a pre ľudí s citlivým žalúdkom. A samozrejme deťom do 14 rokov /tak ako skutočná korida/. Ostatní by mali byť pripravení nielen na pohľad na krv ale aj na jej pach.

 

Martin Šmahel-muž rokaMartin Šmahel-muž roka

Od vyriešenia otázky - „Korida - áno či nie?" vás delí len 10 bodov.

 

  1. Býk bol vždy symbolom sily a muži si vždy potrebovali dokazovať, že sú najsilnejšími tvormi na Zemi. A tak si to niektorí z nás dokazujú na úbohých býkoch už od doby bronzovej. V Španielsku bola najskôr korida zábavou pre boháčov, ktorých to samozrejme po čase omrzelo. V 18. storočí korida nadchla chudobu a za pár rokov sa býčie zápasy sformovali do podoby, akú poznáme aj dnes. Najväčší rozdiel medzi aristokratickou koridou a ľudovou koridou bol, že šľachtici bojovali s býkmi výlučne na koňoch.   
  2. Na koride neuvidíte zápasiť s býkom len matadora. Pomáhať mu bude aj niekoľko pikadorov a bandelirelov. Všetci sú torerovia a rozoznať ich je celkom jednoduché. Výraz, ktorý používame v našich končinách - toreádor - má v Španielsku posmešný nádych.
  3. Korida je tragédia o smrti býka v troch dejstvách. Prvé dejstvo patrí pikadorom na koňoch. Ich úlohou je vyprovokovať býka k aktivite a zhodnotiť jeho bojovnosť. Robia to pomocou kopijí, ktoré býkovi zabodávajú do zátylku. Hviezdami druhého dejstva sú okrem vyzúreného býka bandelirelovia. Bandelirelo sa postaví oproti býkovi, v poslednej sekunde sa mu uhne a do zátylku mu zapichne bodce s farebnými ozdobami. Matador vstupuje do arény až v treťom dejstve. V ľavej ruke drží muletu, v pravej meč. Obecenstvo ani nedýcha a hrobové ticho je predzvesťou býkovej smrti. Skúsený matador na prvý pokus zabodne meč medzi lopatky býka a prerazí mu krčnú chrbticu. Býk je v sekunde mŕtvy. Ak sa to matadorovi na prvý šup nepodarí, vyslúži si od divákov obrovský výsmech. Ak sa mu to podarí, na znak úcty mu jeho pomocníci odrežú býkove uši a chvost a ženy mu mávajú bielymi vreckovkami.

 

  1. Do arény sa nedostane len tak hocijaký býk. Ide o rasu toros bravos, ktorá dorastá do hmotnosti 450 kilogramov. Chovajú sa na špeciálnych rančoch do veku štyroch rokov. Zaujímavosťou je, že nikdy nevidia chodiaceho človeka. Vždy len muža na koni. Prvého pešiaka býk vidí až pár minút pred svojou smrťou v aréne. Štvorročný býk je ideálny. Trojročný by bol príliš mladý, päť ročný zas skúsený. A aj keď Španieli radi vyhlasujú, že korida je rovnocenným zápasom medzi torerom a býkom, zvieratám veľmi dôkladne zbrusujú rohy, do očí im vtierajú vazelínu a niekedy im podávajú aj „oblbováky". V aréne žiadna rovnocennosť neplatí. Alebo v nej ročne zomrie aj 60.000 torerov? NIE!
  2. V Španielsku pôsobí približne 500 torerov, a 20 z nich patrí medzi najväčšie celebrity. Životný príbeh väčšiny torerov je ukážkovým príkladom toho, ako sa z chudoby dá vypracovať medzi elitu. Väčšinou totiž pochádzajú z chudobných dedinských rodín. Svoje zručnosti zdokonaľujú v školách pre budúcich bojovníkov s býkmi, ale len vyvoleným sa podarí dostať na skutočnú koridu. Ak ich kariéru predčasne neukončí horkokrvný býk, do dôchodku odchádzajú okolo štyridsiatky.
  3. Korida nie je až takou súčasťou dovolenkového Španielska, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. A už vôbec sa nekoná každú nedeľu. Býčie zápasy sú súčasťou rôznych sviatkov a slávností, ktorých ale majú Španieli požehnane.

 

  1. Aj keď sa korida teší v Španielsku obrovskej popularite, tlak civilizovaného sveta, ktorý považuje týranie zvierat za všeličo, len nie za zábavu je silný. Španielska štátna televízia minulý rok po prvý krát nevysielala žiadne prenosy z býčích zápasov. K nedeľnému obedu sa skutočne hodí iný druh zábavy.
  2. S býčími zápasmi sa môžete stretnúť aj v Portugalsku. Základný rozdiel medzi portugalskou „tourada" a španielskou „corida" je v tom, že Portugalci býkov nezabíjajú. Majú tam však jedného tvrdohlavého matadora, ktorý nariadenie zakazujúce zabíjať býkov z roku 1928 ignoruje. Nepomáhajú prosby, žiadosti, zákazy a ani miliónové pokuty. V celom Portugalsku sa môže býk zabiť len na jednom jedinom mieste. Dedinka Barrancos presvedčila vládu svojou tvrdohlavosťou a vytrvalosťou a tá jej udelila výnimku.
  3. Býčie zápasy si môžete pozrieť aj v Mexiku, Peru, Kolumbii, Venezuele, na juhu Francúzska a donedávna boli populárne aj na juhu Indie. Najvyšší súdny dvor ich však zakázal. A nikoho nezaujímalo, že ide o stáročnú tradíciu!
  4. Proti koride protestujú ochrancovia zvierat na celom svete. Ich zástancovia tvrdia, že korida je dramatický rituál, v ktorom smrť a utrpenie nachádza svoje poetické vyjadrenie, zatiaľ čo ich protivníkov z takýchto rečí napína na zvracanie a sú ochotní za býkov obetovať vlastný život. Nezasvätení sa možno zhodnú na tom, že matadori sú umelci krutého divadla. Je pre nich ospravedlnenie, že mäso zo zabitého býka rozdelia medzi chudobu?

„Takže Slováci, korida - áno či nie?"

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre

user avatar
mypleasure | 30.04.2008 12:31:33 Reagovať
Tak ja neviem....nemôže sa to brať, že by išlo o výstrelok dnešnej doby, že nevedia čo so sebou...ale aj tak viem, že by som sa na to nemohol divat....