Opičke tamarína pinčieho z košickej zoo dnes dali meno Federika

Pridané: 30.11.2010 | Autor: TASR | Pridal: rookie

Mláďaťu opičky tamarína pinčieho, ktoré prišlo na svet koncom tohto leta v ZOO Košice, dnes dali meno Federika. Krstnými rodičmi malej exotickej opičky sa stali sólista Opery Štátneho divadla v Košiciach Jaroslav Dvorský a riaditeľka ZOO Jihlava Eliška Kubíková, ktorí jej zároveň vybrali toto meno.

 

opicaopica

"Tešíme sa, že sa tomuto druhu u nás tak darí, patrí totiž medzi 25 najohrozenejších druhov primátov na planéte. Pochádza z Južnej Ameriky a jej populácia bola v minulom storočí značne zdecimovaná," povedal dnes pre TASR riaditeľ ZOO Košice Erich Koščner.
     

Doplnil, že k ohrozeniu prispeli jednak drastické zásahy do prirodzeného prostredia výskytu tohto druhu, ale aj to, že opica bola odchytávaná a využívaná na laboratórne testovanie. Dnes žije hlavne v Kolumbii a Paname.
     

Riaditeľ pripomenul, že chovné zariadenie týchto pazúrikatých opičiek sa nachádza v ich exotáriu od roku 2001. Samček Maťo prišiel zo ZOO Ústí nad Labem, samička Cinci prišla na svet v ZOO Olomouc. Spolu založili rodinu, ktorá má dnes štyroch členov. Za celé obdobie sa v Košiciach podarilo odchovať osem mláďat, z ktorých väčšina je už v iných zoo.
     

Tamarín pinčí je charakteristický tým, že má dlhú bielu srsť okolo hlavy. Žije v skupine 10 - 12 jedincov, pári sa iba jedna dvojica v skupine a rodia sa obyčajne dvojčatá. Zaujímavosťou podľa riaditeľa je to, že úlohou samice je iba kŕmenie, inak sa o mláďatko stará samec prípadne ďalší členovia rodiny.

 

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona"

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre