Osvieženie v bazénoch a zmrzlinu si vychutnávajú aj obyvatelia bojnickej ZOO

Pridané: 09.07.2012 | Autor: TASR | Pridal: rookie

Osvieženie vyhľadávajú v týchto dňoch aj zvierací obyvatelia bojnickej Zoologickej záhrady. "Orangutany a medvede využívajú bazény a podávame im aj ľadovú ovocnú zmrzlinu. Slonice sa sprchujú aspoň 4-krát denne a sprchujú sa aj papagáje," uviedla pre TASR Jana Bakan z bojnickej ZOO.

 

zmrzlinazmrzlina

V týchto tropických dňoch má podľa jej slov každé zviera prístup k vode a k tieňu. "Aj keď niektorí naši chovanci pochádzajú z tropických lokalít, to ešte neznamená, že tieto horúčavy si užívajú. Všetky živočíchy sa snažia ochladiť," podotkla.

Na tropické teploty sú najviac prispôsobené ťavy. Ako vysvetlila, znesú teploty od -40 °C do +40 °C. Naopak, horúčavy neznáša dobre lev, väčšinou je v tieni, alebo vo vnútorných priestoroch. "Aj medvede tieto teploty dosť trápia. No majú bazén a dávame im aj ľadovú "zmrzlinu"," podotkla Bakan.

Azda najviac však horúčavy trápia severské zvieratá. Takiny zlaté pochádzajú východne od Himalájí, a preto majú hustú srsť. Väčšinou sú v tieni, prípadne vo vnútorných priestoroch.

Ani jelene bieloúste nie sú týmito teplotami nadšené. "Pochádzajú z vysokých polôh východného Tibetu v Číne, preto sa im snažíme spríjemniť tieto dni tým, že im púšťame vodu na pôdu, a tak im pripravujeme bahniská. Tu sa ochladzujú a osviežujú," dodala Bakan.

Tropické teploty však vedia potrápiť aj nás ľudí a ovplyvňujú návštevnosť aj v ZOO Bojnice. Tá je tak v týchto dňoch nižšia. "Ľudia tieto dni radšej trávia niekde pri vode, na kúpaliskách," konštatovala Bakan.

 

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona"


 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre