Štátna opera v Banskej Bystrici sa rozlúčila so Štefanom Babjakom

Pridané: 16.05.2008 | Autor: ImroSimig | Pridal: chris

Spoluzakladateľ a sólista operného divadla v Banskej Bystrici Štefan Babjak zomrel v nedeľu 27. apríla vo veku nedožitých 77 rokov.  “Strácame v ňom jedinečnú osobnosť, vzácneho človeka s veľkým srdcom a nevšednou charizmou. Jeho pamiatka bude natrvalo vpísaná do sŕdc kolegov i vďačných divákov“ uviedla v tlačovej správe vedúca propagácie Štátnej opery Katarína Uhríková.
foto: ŠO Banská Bystricafoto: ŠO Banská Bystrica
Rodák z Humenného, barytonista Štefan Babjak zostal banskobystrickej scéne verný počas celej štyridsaťpäťročnej kariéry. Ako absolvent konzervatória v Bratislave, obdarený veľkým vokálnym potenciálom hosťoval nielen v SND, ale aj v zahraničí, no stredoslovenská scéna mu jednoducho prirástla k srdcu. Z pozície profesionálnej a ľudskej osobnosti ju ako umelecký šéf  viedol v dvoch sezónach po roku 1989.

Počas svojho štyridsaťpäťročného účinkovania na profesionálnej scéne vytvoril tento umelec desiatky operných i operetných postáv. Každá z nich bola zásluhou veľkého majstrovstva, prezentovaná jeho umelecky vlastnou tvárou a naplnená emotívnym aj myšlienkovým dôvtipom a bohatstvom. Vďačnému diváckemu zázemiu sa vryl do pamäti najmä ako predstaviteľ postáv Verdiho opier (Luna v Trubadúrovi, Jago v Othellovi, Rigoletto, Simone Boccanegra, Renato v Maškarnom plese, Rodrigo v Donovi Carlosovi, Germont v Traviate), či ako Eugen Onegin (P. I. Čajkovskij), Escamillo (G. Bizet – Carmen), Valentín (Ch. Gounod – Faust a Margaréta), Igor (A. Borodin - Knieža Igor),  Stárek (L. Janáček – Jej pastorkyňa), Štelina (E. Suchoň – Krútňava), Vodník (A. Dvořák – Rusalka).

Nezabudnuteľne stvárnil aj v mnoho operetných a muzikálových postavách, kde v plnej miere uplatnil svoj herecký talent. V posledných rokoch exceloval v Hello, Dolly ako Horác, v postave Alfréda Doolitla v My fair Lady, ako Caniche v Modrej ruži alebo Miško v Čardášovej princeznej. Umelecké majstrovstvo Štefana Babjaka kladne prijímala nielen verejnosť, ale aj odborná  kritika.
Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Súvisiace články

Komentáre