Sir Nicholas Winton oslávil 104. narodeniny

Pridané: 20.05.2013 | Autor: TASR | Pridal: Administratorka

Sir Nicholas Winton oslávil v nedeľu 19. mája v plnom zdraví a aktivite 104. narodeniny. V roku 1939 tento muž zachránil 669 detí najmä židovského pôvodu z vtedajšieho Československa pred takmer istou smrťou počas holokaustu.

 

 

Sir Nicholas WintonSir Nicholas Winton

S hrdinstvom Nicholasa Wintona, životným príbehom a osudmi zachránených detí zoznamuje svet už tretí rok film Nickyho rodina tvorcov Mateja Mináča a Patrika Pašša. Tento celovečerný dokument, ktorý vznikol s finančným príspevkom Audiovizuálneho fondu, sa premietal už na všetkých kontinentoch, bol v austrálskej kinodistribúcii, v súčasnosti ho uvádzajú v kinách vo Francúzsku a tiež v USA. "Tam mal premiéru v januári na Floride a bol tam v kinách 18 týždňov. Ako uviedol distribútor z Menemsha Films, je to i na americké pomery rekord," TASR informovala Iveta Pospíšilová zo spoločnosti Trigon Production.


      Ako ďalej uviedla, dokument sa teraz premieta v Bostone a v ďalších mesiacoch ide do kín v New Yorku, Chicagu, San Franciscu a do ďalších amerických štátov. Film sa ešte premieta aj na festivaloch, odkiaľ si odniesol už 34 ocenení. Mali ho možnosť vidieť aj diváci televízií v Nemecku, Maďarsku, Belgicku, Lotyšsku. "Po premietaniach sa mnohí diváci pripájajú k aktivite českých a slovenských študentov - online podpisovej petičnej akcii na získanie Nobelovej ceny mieru pre Sira Wintona - www.nicholaswinton.eu. Zozbieralo sa už takmer 200.000 podpisov," doplnila.


      Tvorcovia filmu sú s Nicholasom Wintonom v pravidelnom kontakte. "Na začiatku tohto roku ho trápila zlomenina nohy, ktorú si spôsobil úrazom v domácnosti. Po pobyte v nemocnici sa oňho starali v domácom liečení opatrovatelia, ktorých však veľmi skoro odmietol a dnes sa opäť spoľahlivo pohybuje sám a väčšinu prác doma i v záhrade vykonáva bez pomoci," dodala Iveta Pospíšilová.

 

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre