Olympijský unikát usmiatej Zuzky, úsmevné boli i kritériá

Pridané: 11.02.2014 | Autor: TASR | Pridal: Administratorka

Napriek súťažnému neúspechu v akrobatickej vetve lyžovania sa môže Slovensko na zimnej olympiáde v Soči tešiť z dvoch unikátov. O oba sa postarala Zuzana Stromková a za ani jeden nemôže...

 

Zuzana StromkováZuzana Stromková

      Žreb jej prisúdil, že v Extrémnom Parku nad Červenou Poľanou sa stala prvou olympioničkou v disciplíne slopestyle a ten očarujúci permanentný úsmev..., toho sa vraj nijako nevie zbaviť...
      Kútiky úst šklbalo všetkým, ktorí v utorok zavítali do Ružovej doliny (Roza Chutor). Slovenská akrobatka navodila skvelú náladu, niežeby vysmiatych na štarte nebolo všetkých 22 štartujúcich, ale tá prvá sa s úsmevom aj spustila do prvej prekážky. Ani na obrovskej obrazovke v cieľových priestoroch sa nedalo dešifrovať, či ju taký výraz tváre sprevádzal počas celej jazdy, ale zdalo sa, že sa usmievala aj do skokov. "Ja mám z jazdenia radosť, takže sa smejem aj vtedy," s úsmevom (s čím iným?) odpovedala na otázky TASR.
      Prirodzene aj pri otázkach o hodnotení rozhodcov. Našinec sa dozvie, že nielen v jeho vedomí vyvolávajú úsmev. Rozsah od cca 9 do 89 bodov v kvalifikácii slopestylu zniesol všeličo. Už len pri porovnaní Sloveniek - Zuzana Stromková mala pri štandardných jazdách a skokoch menej bodov ako Natália Šlepecká, ktorá síce na rozdiel od krajanky nepadla, ale pre zranené koleno a virózu išla skôr exhibične a pre radosť, pričom ani neskákala a spodok trate prešla voľne po jej kraji. "Hodnotí sa celý 'flow' tej jazdy a keď niekto padne, body idú prudko dole," vysvetlila Stromková. Plynulosť je však jedna vec a náročnosť druhá a s tým súhlasí aj pretekárka, ktorá sa svojmu odvetviu venuje osem rokov, od jeho vzniku: "Nerozumiem dnes rozhodcovaniu, prečo keď niekto obišiel prvý skok, alebo obišiel okolo skokov, dostal viac bodov ako ja, ktorá som spadla až na tom poslednom. Na každom podujatí to je však ináč, lebo sú úplne rozdielne trate a najmä sklony skokov, nájazdová rýchlosť a podobne. Rozhodcovia hodnotia triky, štýl, úchopy lyží, celkový dojem z jazdy a dopady."              
      Dvadsatriročná akrobatka pretočila v prvej jazde skok a išla do záklonu, pričom dostala výslednú známku 24,40 bodu a figurovala pred druhým kolom na 17. pozícii. Napokon klesla na 20. miesto, lebo v druhej jazde pre pomalú nájazdovú rýchlosť zle dopadla na prvom skoku dozadu. Pri druhom dopade stratila palicu a pri treťom skoku opäť spadla: "V prvej jazde som pokazila prvý skok. V druhej som trochu zmenila rýchlosť na skoky a preto som aj vlastne spadla. Jej reprezentačná kolegyňa Natália Šlepecká mala svoju lepšiu známku za 34,60 a klasifikovali ju na 18. mieste.
      "Samozrejme, že som sklamaná z tých mojich pádov. Bola som v očakávaní, že aspoň raz prejdem do konca v kompletnej zostave. Ale ináč mám z celého diania tu na olympiáde veľmi dobrý pocit."

 

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre