Po tejto knihe budete lepším človekom

Pridané: 23.12.2014 | Autor: Milan_Buno | Pridal: Medo

 „Je taký dobrý, že po jeho prečítaní sa budete cítiť ako lepší človek." Toto napísala porota Costa Book Award, ktorú získal román Nathana Filera Šok z pádu. Ide o výnimočný príbeh dvoch bratov. Jeden z nich tragicky zahynie a druhý okrem schizofrénie zápasí aj s pocitmi viny...

 

Šok z páduŠok z pádu

„Môj brat sa volá Simon. Myslím, že ho budete mať radi. Ja ho naozaj mám rád. O niekoľko strán ďalej už bude mŕtvy. A potom už nikdy nebude taký ako predtým..." 

 

Už tieto vety sú úžasné a dávajú tušiť neobyčajný príbeh. A novinka Šok z pádu aj takou je - neobyčajná a dojímavá kniha, ktorá vo vás prebudí netušené.

 

Tínedžer Matthew Holmes dostane schizofréniu po náhlej smrti brata Simona, ktorý počas rodinnej dovolenky utrpel úraz, pri ktorom zomrel. Zdá sa, že Simon ovplyvňuje život svojej rodiny aj po smrti. Zavŕta sa do mozgu Matthewa, ktorý sa s ním nevie rozlúčiť, v dome zavládne neopísateľný smútok a mama berie lieky.

 

Spomienky na tragédiu servíruje Matthew v omrvinkách, ani nie chronologicky, ale vás to bude ťahať ďalej, aby ste sa dozvedeli všetko, naozaj všetko.

 

Šok z pádu je výnimočná kniha. Smutná, dojímavá, citlivá, no predovšetkým vynikajúco napísaná. Ak by ste čakali smutnú, depresívnu knihu, ste na omyle. Dokonca nie je ani sentimentálna. Nathan Filer odkrýva pre mnohých neznáme univerzum. Robí to bez pátosu,  citlivo a dojímavo. Nehovorí o nebezpečnom jedincovi, ale o hlboko trpiacej bytosti, ktorá potrebuje pomoc.

 

„Jedna z najlepších kníh o duševnej chorobe."
Jo Brand, britská komička

 

„Je to príbeh o tom, ako sa rodina vyrovnáva so žiaľom a zároveň je to štúdia mladého človeka, ktorý trpí schizofréniou.  Román o schizofrénii to však nie je," dodáva Nathan Filer o svojom debute, ktorý písal tri roky.

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre