Život? Raz možnoaj na inej planéte

Pridané: 09.01.2018 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo

Planéta Zem je fascinujúcarovnako ako vesmír, ktorého je súčasťou. Práve obrovský neprebádaný priestor, ako jevesmír, vzbudzuje záujem, silné emócie a otázky. 


KoníkKoník

Veď užo samotné postavenie človeka v tomto nekonečnom prostredí sazaujímaliaj staroveké civilizácie. K tejto témebolonatočenýchnielenveľké množstvo sci-fi filmov, aleajmnoho dokumentov.Zopár z nich si môžete v januáripozrieť natelevíznej stanici Spektrum.

 

Kde všade existuje život?

Jednu zo základných otázok, ktoré si kladú odborníci aj laická verejnosť je, či vo vesmíre existuje život a ďalšiaobývateľná planéta. V roku 2017 prišli  astronómovia NASA s novými informáciami a potvrdili, že bolo objavených hneďniekoľkodesiatok planét v obývateľnej zóne. Aby mohli byť planéty do tejto zóny zaradené, musia spĺňať základný predpoklad ku vzniku života -samozrejmosťou je voda v tekutom stave. Najviacnádejí teraz vedci vkladajú do planéty KIO-7923.01. Tádosahuje 97 % veľkosť Zeme, okolo svojej hviezdy obieha 395 dní a jej povrch pravdepodobnetvoríľadová tundra. Jejexistenciu objavil spolu s ďalšími 19 planétami teleskop Kepler. Pokiaľ sato potvrdí, počet potenciálneobývateľných exoplanét stúpne z 30 na 50.

 

Sme pripravení na zmenu?

Životné podmienky na planéte Zem sa dlhodobým pôsobením človekaa prírody mení. Ohrozujú nás nielenrôzneochorenia a epidémie, ale hlavne klimatické zmeny a ichvplyv na prírodu. StephenHawking, významný britský teoretický vedec, zastáva názor, že ľudstvo sa za sto rokov bude musieťpremiestniť na inú planétu, na planétu, ktorá bude na život  vhodnejšia.Vedec sa zamýšľanielen nad praktickými otázkami medziplanetárnehosťahovania, ale aj nad psychickými aspektami sťahovania, ktoré by mali ľudia spĺňať, aby toho boli schopní. Postoj Hawkinga k téme môžete sledovať v seriáli Nový život vo vesmíre, kde sa zoznámite s  názormislávnehovedca. Sledujte 8. januára od 20:00 hod. na televíznej stanici Spektrum.

 

Každý má na Zemisvojemiesto

Pred tým, nežsa ale život presťahuje na inúplanétu, mali by sme maximálne chrániťnašuZem, jejklímu a našu prírodu. Aj tie najmenšie stvorenia totiž majú pre náš život význam. O tom hovorí aj dokumentárny film Najmenšiezvieratá na svete, ktorý od 10:00 hod. odvysiela 28. januára televízna stanica Spektrum. Vďaka najmodernejšej technike sú v ňom zachytené životné stratégie a problémynapríklad chameleóna, ktorý sa vojde na špičku prsta či primátaveľkosti malej myšky.

 

Ohrozených druhov je stále viac

Práve pôsobením človeka dochádzanielen ku klimatickým zmenám, ale tiež k vymieraniuviacerýchživočíšnych druhovžijúcich v divočine. Potvrdzuje to aj štúdia z časopisu ConservationBiology, ktoráuvádza, že bez pričinenia človeka by trvalo až 1 000 rokov, než by na Zemi vymrel jeden vtáčí druh. My sme oproti tomu za posledných 500 rokovprišli o celých 150 takýchto druhov. A to je lenpríklad. Hovorí vám snáď niečo vám korún bezzubý, zebra kvaga, alka veľká či vakovlk tasmánsky?Medzi najohrozenejšie druhy dnes patrí napríklad aj nosorožec a tygersumaterský, rys iberskýalebokorytnačkaangonoka. O výprave veterinárov za poslednými 880 voľne žijúcimi gorilami horskými rozprávadokumentárny film Veľké gorilie dobrodružstvá. Ten premierovoodvysiela televízna stanica Spektrum 6. januára o 10 hod. a v repríze 7. januára od 8 hod.

 

O AMC Networks International - CentralEurope

AMC Networks International - CentralEurope je súčasťou AMC Networks International, jednej z predných medzinárodných spoločností na poli televízneho vysielania a distribúcie tematických televíznych staníc sústreďujúcich sa na Strednú a Východnú Európu. Súčasné AMCNI - CentralEurope portfólio obsahuje 12 televíznych staníc v štyroch žánroch: šport: Šport1, Šport2, ŠportM, detské: Minimax, Megamax, zábavno-vzdelávacie: Spektrum, TVPaprika, Spektrum Home a filmové: AMC, SundanceChannel, Film Mánia, Film+ a Film Café. Obsah tematických staníc je vytváraný pre miestnych divákov, jazykové verzie a trhy. Je dostupný v celej rade platforiem vrátane HD, služieb na vyžiadanie a verzie pre mobilné telefóny.

 

AMC Networks International (AMCNI) je globálna divízia AMC Networsk a dodávateľom uznávaných zábavných programov pre predplatiteľov vo viac ako 140 krajinách a územiach v Afrike, Ázii, Európe a Latinskej Amerike, AMC zahŕňa globálne značky ako SundanceChannel a MGM Channel, tak aj populárne kanáli s lokálnym významom a rôznorodým žánrovým zameraním. Viac informácií nájdete na www.amcnetworsk.com/amcni

 

O spoločnosti AMC Networks:

Spoločnosť AMC NetworksInc (NASDAQ: AMCX) sa už viac ako 30 rokov venuje produkcii kvalitných filmov a programov, vlastní a prevádzkuje niekoľko populárnych a oceňovaných značiek v oblasti platenej káblovej televízie. AM, IFC, SundanceTV, WE tv a IFC Films produkujú programy, ktoré sú výrazné, zaujímavé, kultúrne relevantné a oslovujúce divákov napriek rôznymi spoločenskými skupinami. Spoločnosť prevádzkujú globálnu divíziu, AMC Networks International. Viac informácií nájdete na www.amcnetworks.com

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre