Máte doma súťaživé dieťa? Naučte ho prehrávať s úsmevom

Pridané: 04.06.2018 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo

Predstavte si situáciu nedeľného popoludnia, ktoré so svojím dieťaťom trávite hraním stolných hier - dieťa sa snaží za každú cenu vyhrať, ale nakoniec aj tak skončí posledné. Aká situácia zvyčajne nasleduje? Ak je to záchvat hnevu sprevádzaný slzami, potom sa u svojho dieťaťa stretávate s búrlivou súťaživosťou a neschopnosťou prehrávať. Ako by sa mal v takýchto situáciách zachovať „správny rodič" a ako toto správanie u dieťaťa nenásilne eliminovať?


Súťaživé dieťaSúťaživé dieťa

Podľa radu psychológov vzniká prehnaná súťaživosť už na základných školách, kedy ju v dieťati nepriamo utvára systém výučby a jej známkovanie. Deti sa ženú za najlepšími výsledkami a usilujú o to najlepšie umiestnenie na hodnotiacom rebríčku. Často tak porovnávajú svoje sily so spolužiakmi a túžia byť lepší ako ostatní. Ak však dieťa vo svojom úsilí o najlepšiu známku zlyhá, vedie táto posadnutosť k hnevu a pocitu menejcennosti a neschopnosti, dieťa si často pripadá hlúpe a stráca svoje prirodzene utvorené sebavedomie.

 

Vyhnite sa agresívnym hrám

Odborníci sa tak zhodujú, že najprirodzenejšou cestou pre rozvoj zdravého sebavedomia je vytvorenie opačného prostredia, než je to súťažné. Súťaž je totiž definovaná určitými pravidlami, ktoré však dieťa obmedzujú a nedávajú mu žiadny priestor pre vlastné riešenie a realizáciu. Naopak činnosti postavené na tvorivosti dieťaťu umožnia dospieť k vytúženému cieľu, bez toho aby sa muselo porovnávať so svojím okolím alebo byť hodnotené známkami a bodmi. Ak sa stretnete u svojho dieťaťa s agresívnym správaním súvisiacim s porážkou, vyhnite sa hrám spôsobujúcim možný konflikt typu "Človeče nehnevaj sa", kde je veľký priestor pre súťaživosť. Vhodnou alternatívou sú hry založené na trénovaní postrehu a pamäti, ďalej hry náučné, tvorivé či vzdelávacie, akou sú napríklad Magnetické príbehy od značky Alexander, ktoré môžete zakúpiť v internetovom obchode Pexi.cz. Táto vzdelávacia hra prostredníctvom vytvárania vlastného príbehu rozvíja predstavivosť, jemnú motoriku a zlepšuje vyjadrovacie schopnosti dieťaťa.

 

Dajte hnevu voľný priechod

Ak sa však neobíde vaše rodinné popoludnie bez klasických hier s jasným víťazom, obrňte sa trpezlivosťou a pripravte sa na možné záchvaty hnevu. V prvom rade sa vyvarujte zámernému nadržiavaniu, nechávať svoje dieťa schválne vyhrať nemá pre podnietenie jeho schopnosti vysporiadať sa s prehrou žiadny efekt. Naopak je vhodné dieťaťu vysvetliť, že byť porazený nie je žiadna hanba a že aj za prehru sa mu dostane uznania a pochvaly, ak sa bude pri hre správať férovo a čestne. Ak dôjde predsa len počas hry k plaču a agresívnemu jednaniu, je veľmi dôležité dieťa neupokojovať, ale naopak mu dopriať si svoju frustráciu plne prežiť. Žiadne emócie nie je vhodné potláčať, či už tie dobré alebo zlé, najlepšie teda urobíte, ak necháte hnevu voľný priechod. Akonáhle sa dieťa opäť upokojí, pokúste sa o konflikte otvorene prehovoriť: spýtajte sa, prečo sa toľko naštvalo a nebojte sa spomenúť aj svoje vlastné pocity, napríklad to, že vás jeho správanie mrzí a kazí radosť z hry. A u naozaj silne súťaživých jedincov vyskúšajte najprv hru v tíme, kde sa prehra vo viacerých ľuďoch znáša predsa len o niečo lepšie.

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre