SLOVAKIA RING a víťazi sezóny 2018

Pridané: 09.12.2018 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo

Orechová Potôň, 28. november 2018 - Prvý permanentný pretekársky okruh SLOVAKIA RING nedávno ukončil svoju deviatu sezónu. Automotodróm pri Orechovej Potôni slávnostne otvorili ešte v roku 2009 a preto bude nasledujúca sezóna jeho jubilejná desiata. V tomto jesennom období si však ešte pripomenieme históriu, ktorá sa u nás písala tento rok.


Slovakiaring 2018Slovakiaring 2018

Sezóna 2018 odštartovala na okruhu SLOVAKIA RING takpovediac bez motorov - stokilometrovými cyklistickými pretekmi Bike Attack 100 (18.3.) na klasickom 4. variante okruhu s dĺžkou 5922 metrov. Okruh SLOVAKIA RING disponuje množstvom kombinácií rýchlostnej dráhy, čo umožňuje viacero aktivít naraz. Aj preto je okruh čoraz obľúbenejším miestom pre firmy a automobilových výrobcov. Využívané sú pravidelne všetky časti areálu (každá s možnosťou umelého osvetlenia) - vrátane Centra bezpečnej jazdy a vynoveného off-roadového areálu.SLOVAKIA RING tento rok otvoril tiež Vojenské múzeum, vedľa spomínaného off-roadu. Návštevníkom ponúka ukážku vyradenej vojenskej techniky bývalej československej armády, vrátane tankov a vrtuľníkov.

Autodróm získal v lete vyššiu okruhovú licenciu FIA triedy 2 (z triedy 3). Súčasťou nutných zmien bolo dobudovanie spomaľovacej šikany v zákrute č. 9. SLOVAKIA RING tak môže hosťovať väčšinu medzinárodných pretekárskych seriálov, s výnimkou Formuly 1 a Formuly 2.

Prvé tohtoročné podujatie rýchlych kolies a burácajúcich motorov patrilo relykrosovej trati SLOVAKIA RINGU: už po štvrtýkrát v histórii sme privítali OMV MaxxMotion Stredoeurópsku trofej FIA v relykrose (24.-25.3.). Krátke, no o to napínavejšie preteky na kombinácii asfaltovej a šotolinovej trate vyhral v absolútnom hodnotení (a v triede Supercars) Rakúšan Alois Höller.

Jeden z vrcholov sezóny bola osemhodinovka Majstrovstiev sveta vytrvalostných pretekov motocyklov (FIM EWC) 12. mája. 8 Hours of SLOVAKIA RING vyhral po 224 kolách tím YART - YAMAHA. V triede Superstock dominoval tím Yamaha Viltais Experiences. Súčasťou víkendu boli Majstrovstvá sveta sajdkár.

Onedlho na to ohlásil SLOVAKIA RING nečakaný supervíkend Majstrovstiev Európy ťahačov FIA ETRC so Svetovým pohárom cestovných automobilov FIA WTCR. Oba špičkové seriály sa napokon u nás predstavili 13. až 15. júla pod spoločným názvom "Race of Slovakia". Troje pretekov cestovných automobilov a štvoro pretekov ťahačov ponúkli nabitým tribúnam SLOVAKIA RINGU množstvo napínavej akcie. Z víťazstiev vo WTCR sa tešili napokon Pepe Oriola, Gabriele Tarquini a Norbert Michelisz. Ťahačom pre zmenu dominovali víťazi Antonio Albacete, Shane Brereton, Jochen Hahn a Norbert Kiss. Tarquini a Hahn sa na konci sezóny stali šampiónmi.

Najtradičnejšia OMV MaxxMotion Veľká cena Slovenska preteky cestných automobilov na okruhu ukázala opäť najlepších jazdcov, tímy a autá stredoeurópskej zóny (17.-19.8.). Najväčší záujem budila opäť divízia D4 s bohatým obsadením. Oba víkendové šprinty D4 s objemom motorov nad 2000 cm3 vyhral nepremožiteľný Poliak Marcin Jedlinski (Audi R8 LMS), ktorý napokon zvíťazil aj vo vytrvalostných pretekoch. Víťazstvá však neprišli bez bojov a deviata Veľká cena SR na okruhu SLOVAKIA RING priniesla naozaj množstvo akcie a drámy.

Cena Slovenska preteky cestných motocyklov predstavila 7. až 9. septembra nových šampiónov Slovenska. Medzi inými napríklad legendárneho Petra Duchyňu v triede Superbike, ktorý sa u nás predstavil aj počas FIM EWC.


Napokon klasická exhibičná Keskomobile Auto Show uzavrela deviatu pretekársku sezónu okruhu SLOVAKIA RING. Z víťazstva sa na tejto rely tešil opäť Poliak Grzegorz Grzyb.

SLOVAKIA RING pomaly uzatvára kalendár pre budúcu, jubilejnú desiatu sezónu. Ktoré podujatia ponúkne fanúšikom motoristického športu sa dozvieme čoskoro.

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre