Divadlo Spejbla a Hurvínka na zvukových nosičoch (+ VIDEO)

Pridané: 22.04.2020 | Pridal: Medo

Šelakové a vinylové platne, audiokazety, videokazety, CD a DVD - z toho všetkého v priebehu mnohých desaťročí s úspechom rozprávajú svoje veselé príbehy Spejbl a Hurvínek.

 

Divadlo Spejbla a HurvínkaDivadlo Spejbla a Hurvínka

Prvá nahrávka so Spejblom a Hurvínkom vznikla v júni 1929. Vyšla na značke His Master´s Voice. Ide o paródie pesničiek Sonny Boy a Maminko, mámo.

 

Prvá nahrávka Josefa Skupu so Spejblom a Hurvínkom pre značku Ultraphon (historického predchodcu Supraphonu) je z 31. júla 1930 a ide o Pohádku o chcíplé vodě. Ďalšie vznikli v novembri 1930 pod názvom Hurvínkův dějepis.

 

Revue z donucení z listopadu roku 1930 - tak sa volá prvá nahrávka, v ktorej sa prihovára Mánička. Ide o hlas Anny Kreuzmannovej, prvej interpretky Máničky, a ešte rozbitnú šelakovú platňu vydanú na značke Esta.

 

Spejbl a Hurvínek sa prvýkrát prihovárajú hlasom Miloša Kirschnera v nahrávke podľa textu Josefa Barchánka: Spejbl básníkem a Čím bude Hurvínek. Ide o nahrávky zo štúdia Mozarteum zo 14. februára 1957.

 

Prvá nahrávka Máničky na značke Supraphon je z 3. júla 1957.  Ide o Pohádky tetinky Švitorkové a Máničku nahovorila Božena Velebová. V tejto nahrávke tiež prvýkrát pre Supraphon zašteká Žeryk.

 

Medzi autormi, ktorí písali scenáre pre nahrávky Divadla Spejbla a Hurvínka, boli predovšetkým Josef Skupa, Miloš Kirschner, Helena Štáchová, Martin Klásek, Denisa Kirschnerová, Josef Barchánek, Pavel Cmíral, Josef Svoboda, Augustin Kneifel, Pavel Grym, Jan Fuchs či František Nepil. Prvá nahrávka s Helenou Štáchovou v roli Máničky vznikla 2. februára 1969 a ide o scénku Hurvínkovi k narozeninám. Martin Klásek prvýkrát nahovoril Spejbla a Hurvínka v nahrávke z roku 1997 pre titul Hurvínek mezi Přemyslovci.

 

 

V priebehu desaťročí vyšli nahrávky Divadla Spejbla a Hurvínka postupne na malých i veľkých šelakových a vinylových platniach, na audiokazetách, videokazetách, CD i DVD. V uplynulých rokoch sa predalo na značkách Ultraphon, Esta a Supraphon úctyhodných 5 428 000 zvukových nosičov. Teraz sú tieto nahrávky k dispozícii i v digitálnej podobe - v digitálnych servisoch ako je napríklad Supraphonline.cz.

 

So Spejblom a s Hurvínkom spojili v nahrávkach Supraphonu svoj hlas operní speváci Eduard Haken a Ivo Žídek, speváci Waldemar Matuška, Karel Černoch, Karel Gott, Helena Vondráčková, Jitka Zelenková, Václav Neckář či Hanka Křížková a herci Svatopluk Beneš, Josef Bek, František Filipovský, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, Miloš Kopecký, Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková, Lubomír Lipský, Jiřina Jirásková, Jiří Krampol, Jiří Lábus, Jana Preissová, Simona Stašová, Marek Vašut, Filip Blažek, Vojta Kotek a mnoho ďalších.

 

Po hudobnej stránke na nahrávkach Divadla Spejbla a Hurvínka spolupracovali také osobnosti ako Karel Vlach, Václav Vobruba, Václav Zahradník, Jiří Stivín, Emil Viklický, Lubomír Brabec či Jan Rotter.

 

Nahrávky Divadla Spejbla a Hurvínka získali 40 Zlatých a 26 Platinových platní Supraphonu. V celej histórii Divadla Spejbla a Hurvínka je najpredávanejšou nahrávka v nemčine Hurvínek und Herr Spejbl zum Geburtstag, z ktorej sa predalo 101 403 kusov zvukových nosičov. Z bohatého katalógu českých titulov Spejbla a Hurvínka bol najpredávanejší Vánoční kapr u Spejblů, z ktorého sa predalo 92 939 kusov zvukových nosičov.

 

Riaditeľka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová prevzala v rámci slavnostného otvorenia zrekonštruovaného divadla v Dejvicích 1. apríla 2010 Diamantovú platňu Supraphonu. Za 90 rokov spolupráce Divadla Spejbla a Hurvínka so Supraphonom bolo predaných 5 427 000 zvukových nosičov (šelakové a vinylové platne, audiokazety a videokazety, CD a DVD) vydaných na značkách Ultraphon, Esta a Supraphon.

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre