Vyrážate do zahraničia autom? Prečítajte si, ako postupovať v prípade autonehody

Pridané: 10.08.2020 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo

Ešte pred pár týždňami boli prognózy pre letnú dovolenku v zahraničí desivé a vyzeralo to, že celý národ bude tráviť sezónu výhradne v tuzemsku. Teraz je však dovolené vycestovať hneď do niekoľkých európskych krajín bez výraznejších obmedzení. S ohľadom na to, ako je celá situácia premenlivá, ale čím ďalej viac Slovákov volí radšej cestu autom, než aby si zarezervovali letenky či lístky. A hoci nám tento spôsob dopravy dáva istú slobodu a flexibilitu, je pár vecí, ktoré by sme pri cestovaní autom mali vedieť. Jedna z nich je aj postup v prípade autonehody.

 

NehodaNehoda

Zelená karta: Zelená karta je doklad, ktorý by ste pri jazde automobilom mali mať vždy, a to nielen na Slovensku, ale vo väčšine európskych krajín. Ide totiž o medzinárodný doklad preukazujúci, že máte na svojom vozidle uzatvorené platné povinné zmluvné poistenie. Aj v Európe však nájdeme zopár krajín, kde zelená karta neplatí, a toto je potrebné si overiť na prednej strane zelenej karty. Tam nájdete uvedený zoznam krajín, na ktoré sa platnosť karty vzťahuje a na ktoré nie. Zároveň odporúčame mať pri sebe vždy aj kópiu zelenej karty, a to pre prípad, že by jej originál bol vyžiadaný orgánmi na území cudzieho štátu. Číslo zelenej karty taktiež potrebujete v prípade, že to budete vy, kto by v zahraničí spôsobil dopravnú nehodu.

 

Keď spôsobíte dopravnú nehodu: Ak v zahraničí spôsobíte dopravnú nehodu, s poškodeným je potrebné vyplniť európsky záznam o dopravnej nehode, kde sa oi. uvádza dátum, čas a miesto nehody, údaje o poistených osobách oboch vozidiel podľa dokladu o poistení, údaje o oboch vozidlách, údaje o poisťovniach podľa dokladu o poistení a údaje o vodičoch. Zároveň sa vypĺňajú okolnosti nehody a taktiež nákres nehody v okamihu stretu. Formulár musí byť oboma účastníkmi podpísaný a je veľmi odporúčané zaobstarať z miesta nehody fotografie z rôznych uhlov, ktoré následne odovzdáte poisťovni. Formulár nie je potrebné vyplniť dvakrát, je totiž prepisovací. Dve sady formuláru vyplníte len v prípade, že sa nehoda týka viac ako dvoch účastníkov nehody. Vašu poisťovňu by ste mali okamžite informovať a je nutné postupovať podľa ďalších inštrukcií osoby z asistenčnej linky.

Políciu voláte v prípade, že došlo k zraneniu účastníkov nehody alebo sú škody na vozidlách veľmi rozsiahle. V prípade, že je niekto zranený, je samozrejme nutné zavolať aj lekára.

 

Keď je vám spôsobená škoda: V prípade, že je vám spôsobená škoda na vozidle od druhého účastníka dopravnej nehody, postupujete podobne ako v prvom prípade. Od miesta nehody však nikdy neodchádzajte bez toho, aby ste mali odfotenú zelenú kartu a vodičský preukaz škodcov a vyplnený európsky záznam o dopravnej nehode, ktorý bude škodcom podpísaný. S týmito dokladmi a s fotografiami z miesta nehody sa potom obráťte na poisťovňu škodcov. Taktiež je nutné, aby ste o celej situácii bezodkladne informovali svoju poisťovňu na asistenčné linke, kde vás zodpovedná osoba môže navigovať v prípade, že nastanú nejaké zvláštne okolnosti.

 

Kde dohodnúť povinné zmluvné poistenie: Povinné zmluvné poistenie je možné dohodnúť online napríklad na webových stránkach služby Klik.sk. Stačí len vyplniť základné údaje o vašom automobile a o vás a obratom sa vám zobrazí prehľad ponúk povinného zmluvného poistenia od niekoľkých poisťovní. Vybrať si tak môžete na základe ceny, poistného plnenia a je si možné dohodnúť aj pripoistenie. Akonáhle potvrdíte konkrétne povinné zmluvné poistenie, bude vám službou obratom zaslaná zelená karta na mail a druhý deň odoslaná poštou na adresu, ktorú ste uviedli. Povinné zmluvné poistenie je potom potrebné zaplatiť v riadnom termíne a ak vám stále beží stará poistka, je dôležité ju vypovedať k dátumu, ku ktorému ste dojednali novú.

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre