Darkness Positive prekvapujú (+ VIDEO)

Pridané: 10.01.2021 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo

Ak je niekto na domácej hudobnej scéne dobrý v spájaní zdanlivo nespojiteľných žánrov, je to skupina Darkness Positive. Už debutovým albumom dokázala osloviť poslucháčov nekonvenčným gitarovým popom s džezovými odbočkami, improvizáciami, humorom a jazykom nevhodným pre deti. Teraz prichádza talentované trio s druhým albumom na značke Slnko Records. Jeho názov "?" symbolicky naznačuje, že opäť ide o nahrávku plnú prekvapení.

 

Darkness PositiveDarkness Positive

„S prvým albumom to bolo pre nás jednoduché. Verili sme našej hudbe a bolo nám celkom jedno, čo sa bude okolo nás diať. Teraz už máme nejakých fanúšikov a zároveň z histórie vieme, že druhé albumy pochovávajú kapely. Ale aj tak sme si povedali, že urobíme a nahráme to, čo sa nám bude chcieť," hovorí basgitarista Adrián Simonides, ktorý rapuje spolu so Šimonom Švidraňom v skladbe 'Dáme si gól'. Tento song je zaujímavý tiež svojím posolstvom v otázke globálneho otepľovania.

 

 

 

"?" je pre Darkness Positive zvukovým aj osobnostným posunom. Šimon Švidraň, Adrián Simonides a Matej Richtarčík však na ňom naďalej ostávajú 'Sami sebou'. Sú plní humoru, sebairónie, spievajú súčasným jazykom a hrajú jednoducho všetko, čo ich baví. Naďalej poukazujú na problémy vlastné, ale aj problémy našej spoločnosti s pomocou metalových riffov, rýchleho rapu, šialených inštrumentálnych sól a chytľavých refrénov.

 

Celá nahrávka znie rockovejšie ako jej predchodca a prekvapujúcim momentom je aj progres v prejave speváka, keď napríklad v pesničke 'Kufrík' zaujímavo pracuje s polohami a farbou svojho hlasu. „Nie, neberiem žiadne lieky. Je to spôsobené len vývojom a hlavne praxou. Nahrávam sa u seba doma v štúdiu, no niektoré 'tejky' na albume vznikli priamo v našej martinskej skúšobni. Tam totiž vo vedľajšej izbe nebýva moja stará mama, takže sa tam dá dobre odviazať a to je to, čo naše nahrávky viac než potrebujú," hovorí s typickým sarkazmom Šimon Švidraň.

 

"?" vychádza 6. novembra na značke Slnko Records. Digitálne je už dostupný a CD sa dá zohnať v obchodoch alebo na webe vydavateľstva. Kapela pripravuje aj špeciálnu edíciu platní v malom náklade, pričom každý vinyl bude niesť originálny dizajn od umelca Norberta Neuschla. Ďalšie plány Darkness Positive sú aj vzhľadom na aktuálne dianie otázne. Ako sami dodávajú: „Netušíme, čo sa bude diať s nami, s našou hudbou a vôbec touto dobou. Nad všetkým visí jeden veľký otáznik. Ten to celé zastrešuje."

 

Bio: Darkness Positive sú Šimon Švidraň (gitara, spev), Adrián Simonides (basová gitara) a Matej Richtarčík (bicie). Trojica mimoriadne talentovaných inštrumentalistov začínala s priamočiarym džezom, aby ho postupne pretvorila do vlastného žánru, ktorý označuje aj ako antisystémový pop. Ich tvorbu už ocenili napríklad David Koller či undergroundový virál Bert & Friends. S obidvomi odohrali niekoľko koncertov a okrem toho vystúpili na Besede u Bigbítu, festivaloch Sharpe, Soundgarden, Tužina Groove a ďalších. Darkness Positive majú na konte dva štúdiové albumy - Prvý dojem (2018), ? (2020) a koncertné EP Nitra (live).

 

Viac info

CD & Digital Darkness Positive - ?: https://www.slnkorecords.sk/darkness-positive/2020

Stream album: https://slnko.lnk.to/otaznik

Sami sebou (video): https://youtu.be/I-i8mK-n4xs

Zahynul (video): https://youtu.be/mdzV0ngbI_M

Abyhralima (audio): https://youtu.be/SE5PbLzIwQI

Kufrík (audio): https://youtu.be/Xj4y0kJ8YB0

Dáme si gól (audio): https://youtu.be/SntVcOpSV8s

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre