Sledovanie pohrôm a tragických príbehov je zdravé

Pridané: 14.01.2021 | Autor: Helmut_Zabal | Pridal: Medo

Posledných niekoľko mesiacov trávime prevažne doma a väčšina z nás si dlhú chvíľu kráti sledovaním televízie. Aj keď by sa zdalo logické, že sa v dobe globálnej pandémie budeme vyhýbať reláciám o najrôznejších katastrofách, je to práve naopak. Obľuba hororov, dokumentov o sériových vrahoch, skutočných zločinoch a pohromách neustále rastie. Čo nás na týchto príbehoch toľko fascinuje? Môžu pre nás byť v niečom dobré?

 

Šok-šokŠok-šok

Nebezpečenstvo v bezpečí
Hneď vás asi napadne, že nám ide predovšetkým o adrenalín. A ten je skutočne významnou motiváciou k sledovaniu katastrofických a napínavých príbehov. Ostatne, vlna adrenalínu je skvelý zážitok, ale pre väčšinu z nás je prijateľnejšie si ju užiť doma na gauči než sa vystavovať nebezpečenstvu napríklad pri extrémnych športoch. Prostredníctvom filmov, seriálov alebo dokumentárnych relácií tak môžeme zažívať extrémne silné emócie, ako je napríklad strach, v kontrolovanom a bezpečnom prostredí. Keď podobné pocity začnú byť príliš intenzívne, môžeme si kedykoľvek povedať, že sa nám predsa nič nedeje, je to len predstava, ktorú môžeme opustiť.  


Relácie, v ktorých sa fiktívni alebo skutoční protagonisti dostávajú do nebezpečných situácií nám pomáhajú ešte na troch ďalších úrovniach. Veľmi často sa o ich príbehy zaujímame do najmenších detailov, takto sa podvedome uisťujeme, že sa nám nič podobné stať nemôže a sme teda v bezpečí. Zároveň nám ale znalosť podrobností pomáha cítiť sa pripravenejší, ak by sme sa niekedy v takej situácii ocitli. V niektorých z nás sa aj pri sledovaní podobných udalostí prebudí fantázia, vďaka ktorej si vytvoríme scenár, ako by sme sa zachovali v rovnakej situácii. Môžeme si tak prežiť svoj vlastný hrdinský príbeh. Nikto z nás si snáď nemyslí, že by sme sa chovali ako zbabelci.


Hlavne, že to dobre dopadlo
V katastrofických príbehoch hľadáme šťastný koniec, príbehovú líniu, ktorá dá tomu všetkému zmysel a nakoniec sa všetko vráti zase do normálu. Najmä relácie o skutočných udalostiach, ktoré zasiahli skutočných ľudí nám dávajú jedinečnú príležitosť precvičiť si schopnosť empatie, vcítiť sa do druhých, súcitiť s nimi v najťažších okamihoch a následne si užiť uvoľnenie a šťastie, keď nakoniec všetko dobre dopadne. Na chvíľu si tiež možno budeme viac vážiť naše vlastné životy.


Všetky tieto zážitky, ktoré si môžeme ľahko dopriať prostredníctvom televízie, sú veľmi prospešné pre naše duševné zdravie. A práve oňho by sme sa mali aktívne starať. Teraz snáď ešte viac než kedykoľvek predtým. Začať môžete pokojne hneď vďaka seriálu Ohrozenie v priamom prenose, ktorý vám predstaví obyčajných ľudí, ktorí museli čeliť mimoriadne nebezpečným situáciám. Sledovať ho môžete každú sobotu a nedeľu o 15:35 a 20:10 na televíznej stanici CBS Reality.

 

Vytlačiť Obľúbené Poslať Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáre